Majstrovanie

Fiskars X10, jedna z najpopulárnejších sekier pre mnoho vlastností

Fiskars X10s sekera

Fiskars, známy fínsky výrobca čepelí nožníc, sekier a mnohých iných nástrojov do kuchyne a záhrady, má svoje renomé vybudované na ostrosti a spoľahlivosti. Nemusíme veľmi vychvaľovať, čo ostatne robí aj mnoho predajcov v predajniach domácich potrieb a náradia. Sekery Fiskars sú obľúbenou kategóriou a najmä síria X je pomerne dobre známa. Z nich najznámejšia je nepochybne malá univerzálna sekera X10, nesúca označenie aj ako S X10, ktorej váha je len jeden kilogram, no ukrýva sa v nej reálne univerzálny pomocník, s ktorým sa dlhodobo stretávame. A ani ostatní používatelia na ňu nedávajú dopustiť.

Sekera Fiskars S X10 je zaujímavá predovšetkým:

  • Sekera má ľahkú váhu, čo z nej robí nástroj, ktorý môžete pripojiť k batožine do prírody, do kufra auta, či do tašky. Máte ju tak po ruke v prípade plánovaného kempu, alebo práce s drevom.
  • Pre tesárov: využívame ju pri práci s drevom, pri hrubom opracovaní niektorých dielcov a v prípade potreby je hrubou stranou čepele pripravená plniť úlohu kladiva. Najmä ak ste na strechách, alebo na mieste mimo kladivo.
  • Sekera má pevnú rúčku zo sklenených vlákien a kvalitnú čepeľ, ktorá veľmi ani po rokoch nemení svoje vlastnosti. Aj na tom si zakladá Fiskars a na tejto spoľahlivosti stojí aj dôvera jej používateľov. Model patrí medzi najpredávanejšie pre svoju skladnosť, aj univerzálnosť.

Poradí si s polenami, aj jemnejšími potrebami

Na prvý pohľad X10 nepatrí medzi veľké nástroje a môže pôsobiť nedôverou. Sekera však dokáže pomôcť pri roztínaní narezanej guľatiny aj do cca 20 centimetrov priemer z mäkšieho dreva, bez veľkých hŕč. Poslúži pri čistení spílených stromov a svojou váhou umožňuje dlhšiu prácu. Ruka nie je tak unavený, ako pri sekerách tvrdších a ťažších s podobnou efektivitou.

Názory a dojmy

Stretávame sa modelom X10 opakovane. Vyniká typickými Fiskars farbami, príjemným materiálom rúčky, ktorý nemá žiadne výrazné nedostatky – boľavá ruka, chladný materiál v zimných mesiacoch. Pri používaní neexistuje možnosť pocítiť uvoľnenosť, pohyblivé diely, alebo používateľ nemusí kontrolovať upevnenie. Ide o jednoliatu konštrukciu pevne spojenú s čepeľou.

Fiskars X10 univerzálna sekera uvádzaná aktuálne ako verzia S X10 má pekný dizajn, dodávaná je spolu s plastovým krytom čepele. Je to ta jediný odnímateľný diel, ktorý však prináša aj výbornú príležitosť sekeru vešať na háčiky, na steny, prípadne uchopiť v rukách. Funkciu má aj v prípadoch, kedy chcete sekeru prenášať a nemá predstavovať riziko pre deti, zvieratá, ale aj pre vás. Pri neúmyselnom zachytení či pohybe v batožine, v ruksaku, alebo v inom priestore.

Fiskars X10s sekera

Sekera je reálnym univerzálnym nástrojom, ktorý je spoľahlivý v zimných mesiacoch pri štiepení suchého dreva na rýchlejšie rozkúrenie, na stínanie stromov priamo pri zemi, roztínanie suchej aj surovej narezanej guľatiny. Využívame ju na osekávanie a tvarovanie dosiek do záhradného oplotenia, ostrenie kolíkov a mnoho iných úkonov. Čepeľ patrí medzi najspoľahlivejšie z mnohých iných nástrojov, ktoré nachádzajú uplatnenie v záhrade a na stavbe.

Dôležité odkazy:

  • Oficiálne stránky výrobcu a modelu: www.fiskars.sk
  • Odporúčaným nástrojom na ostrenie čepele môže byť ostrička domácich nožov a sekier: Xsharp.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.