História a pôvod rastliny opuncie siaha do dávnej minulosti. Vo väčšine zdrojov sa uvádza jej pôvod z Mexika, kde sa začala kultivovať už pred 9000 rokmi. V tejto krajine ju starí mexickí Indiáni používali ako jedno z hlavných jedál a zo šťavy si pripravovali liečivý nápoj, pili z nej opunciový sirup, jedli jej dužinaté plody, listy, ako i korene.
Možno aj opuncia bola dôvodom dlhovekého života obyvateľov Mexika, ktorí boli navyše silní a zdraví, ako to uvádza vo svojom diele o Mexiku misionár františkánskej rehole Bernardino de Sahagún, pôsobiaci v Mexiku v časoch Aztékov. Podľa neho ich vitalita bola udržovaná hlavne vďaka ich jedálničku.
Z Mexika sa pestovanie opuncie následne rozšírilo do ďalších suchých bezmrazích oblastí sveta. V 16. storočí priviezli opuncie do Európy španielski moreplavci. Do našich oblastí sa opuncie dostali v 18. storočí, keď ich priniesli mnísi.
Dnes sa opuncia pestuje v krajinách akými sú Severná Amerika, Južná Amerika, USA, India, Grécko, Taliansko a Španielsko.
Vzhľad opuncie
Opuncia je krovitá kaktusovitá rastlina dorastajúca do výšky päť alebo šesť metrov. Tvorí ju výrazný kmeň, z ktorého vyrastajú ploché zelené výhonky tvaru elipsy. Na bokoch výhonkov sa nachádzajú obojpohlavné kvety (žlté, ružové, biele, oranžové alebo červené). Tŕne opuncií pripomínajú jemné chlpy. Slúžia na uchovávanie vody na obdobie sucha. Po opelení z kvetov vyrastú nové opuncie. Plody opuncií sú ostnaté a zaguľatené oválneho až hruškovitého tvaru. Dužina plodov je zložená z tmavých semien, ktoré sú v rôsolovitej dreni. Jej chuť je sladkokyslá, pripomína chuť figy
Pestovanie jedlého kaktusu
Opuncia uprednostňuje skôr piesočnaté alebo štrkovité pôdy a vyhovujú jej vysoké teploty, ktoré sú jej prirodzenými podmienkami, v ktorých rastie vo voľnej prírode. Rastie v suchom podnebí, pestuje sa v mnohých suchých a púštnych oblastiach sveta.
Pestovať sa dá aj v našich podmienkach, avšak len okrasne, plody nám z nej nenarastú. Opuncie sa vysádzajú po dobrom zakorenení, vždy spolu s koreňovým balom do približne 7 cm vysokého nánosu štrku do štrkového substrátu a mierne zásaditej piesočnatej pôdy na slnečné a teplé stanovište na južnú, juhovýchodnú alebo juhozápadnú stranu. Vysádzame ich v období od apríla do júna. Po vysadení rastlina nepotrebuje veľké zavlažovanie, úplne jej postačia zrážky. Počas vegetačného obdobia aplikujeme jednorázovo zálievku s hnojivom.
Opuncia sa vysádza aj do živých plotov alebo vetrolamov. Žiada si však aj priestor, keďže mnohé kultivary sa pri raste orientujú viac na rast do šírky. Napríklad aj mrazuvzdorné varianty polyacantha. Tie sú zaujímavé tým, že zvládajú nízke teploty až do -30° C a tým sú vhodné na pestovanie v mnohých oblastiach Slovenska, kde si bežne takúto exotiku dovoliť nemôžeme. Zaujímavé sú v tomto ohľade práve:
Rozmnožovanie
Opuncie sa rozmnožujú stonkovými odrezkami, ktoré po odlomení necháme dva až tri týždne zoschnúť. Následne sa vytvoria malé hrbolčeky. Potom ich zasadíme do štrkovitého substrátu. Pri výsadbe nasypeme na dno nádoby drenážnu vrstvu. Následne ich zalievame po úplnom vyschnutí substrátu.
Využitie opuncie v kuchyni
Okrem toho, že rastlina opuncia sa vyskytuje voľne v prírode alebo ju môžeme pestovať ako okrasnú rastlinu alebo pre jej plody, opuncia má svoje využitie aj v kuchyni. Používa sa na výrobu rôznych typov nápojov: vyrábajú sa z nej džúsy, alkoholické nápoje, drinky, čaj. Okrem toho je častou prísadou do cukroviniek. Známy je aj opunciový džem. Používa sa dokonca aj ako sladidlo.
Opuncia a jej zdravotné účinky
Opuncia sa vyznačuje viacerými blahodarnými účinkami na ľudský organizmus:
- upravuje metabolizmus
- zlepšuje stav pleti, nechtov a vlasov
- má priaznivé účinky na prostatu, obličky, močovú sústavu
- má regeneračné účinky na pečeň
- pomáha proti depresii
- pomáha pri nespavosti
- má priaznivé účinky na pečeň
- pomáha liečiť žalúdočné vredy
- stabilizuje cukor v krvi, je vhodná pre diabetikov
- pomáha pri zápche, plynatosti a iných tráviacich chorobách
- v homeopatii sa používa na liečbu horúčky a zápalu
- používa sa pri zoštíhľovacích kúrach.
Opuncia obsahuje vitamíny A, B, C. Je nositeľom minerálnych látok, akými sú vápnik, horčík, draslík, meď, železo, zinok a fosfor. Obsahuje aj kyselinu listovú, vlákninu, betakarotén a aminokyseliny.
Opuncia v kozmetike
Opuncia sa vyznačuje veľmi dobrými hydratačnými účinkami. Vďaka nim je vyhľadávanou prísadou pri výrobe šampónov, mydiel a krémov. Opuncie sa používajú aj na liečbu akné a upokojenie pleti.
Menej známe fakty o opuncii
- Z opuncie sa vyrábajú aj krmivá pre dobytok.
- Na plantážach, kde sa pestuje opuncia, sa pestuje aj hmyz červec nopálový, parazit na jej stonkách. Takto sa následne získava farbivo karmín, ktoré sa používa ako súčasť do kozmetických prípravkov ( napr. rúže na pery…).
- Mexiko má opuncie zobrazené vo svojom národnom znaku a na niektorých bankovkách.
- V Mexiku rastie 60 endemitických opuncií, aké nenájdeme už nikde inde na svete.
- Opuncie sa označujú aj ľudovými názvami: kaktusové hrušky, indiánske figy.
- Z opuncií sa dá pripraviť aj čaj, kombinuje sa so zeleným čajom pod názvom Čaj kaktusov, ktorý okrem chuti prekvapí aj príjemnou vôňou.
- Opuncia sa môže použiť aj pri liečbe nevoľnosti z nadmerného pitia alkoholu ako tzv. „vyprošťovák“.