Interiér

Živý vianočný stromček alebo umelý? Takto sa rozhodnete ľahko

Vianočný stromček

Pri výbere toho, aký vianočný stromček si doprajete tieto Vianoce vám nikto veľmi nepomôže. Rozhodnúť sa aj tak musíte vy a nespraví to niekto za vás. Možno ak by vám priniesol živý stromček priamo pred dom a vy by ste veľmi nenamietali. To, či si vybrať umelohmotný, alebo živý totiž je čisto na možnostiach a preferenciách. Každý ocení niečo iné a pre každého má význam iný vôňa skutočného stromčeka, témy ekológie, či praktickosti. Pri výbere vianočného stromčeka teda zhodnocujeme nasledovné fakty:

Vec estetiky a pravidelnosti

Ste veľký detailista? Mnoho ľudí si kúpi živý vianočný stromček a doma zistia, že nemá pravidelné konáre. Niektoré miesta má husté, niekde má priestoru viac. Drsné zistenie, že príroda vytvára každý strom ako jedinečný, je pre niektorých ľudí zásadným zistením a krútia so stromom a krútia, aby našli správny uhol. Umelohmotný stromček je pravidelný a upravíte si jeho drôtené konáre tam, kde potrebujete viac, inde menej. Na živom sa toto nepodarí. Je krásny a jedinečný. Môže byť mierne krivý, dokonca rozdvojený. No každý rok je v každej domácnosti iný a aj fotografie tak zachytia po každý raz niečo iné.

Vôňa alebo istota

Živý vianočný stromček vonia. Postupne sa táto vôňa mení zo sviežej na viac sušenú. O neporiadku z ihličia ešte nehovoríme. šľachtená jedľa nordmnannova nerobí síce taký neporiadok ako stromčeky z lesa, stále je to však živý strom. Vôňa ihličia je nezameniteľná a je hneď jasné, ak máte v miestnosti živý stromček už podľa nosa. Má to svoju atmosféru. Na druhej strane plastový umelý stromček nevytvára žiadnu vôňu a tým je istotou pre tých, ktorí chcú miešať vlastné vône.

Neporiadok a čistota

Pri živom stromčeku je jasné, že môžete očakávať občas nejaké nečistoty. Stačí ak je stromček viac suchý, nedostáva vodu a jeho životnosť klesá. Nedať rezanému stromu vodu nie je chyba. Len počítate s tým, že bude viac ihličia. Strom, ktorý aj po zrezaní dostáva vodu, môže púšťať ihličia menej. Umelohmotný stromček ihličie môže púšťať len podľa toho, v akej kvalite ste si ho kúpili a ako veľmi sa snažil výrobca ponúknuť kvalitu, o ktorej hovorí každá škatuľa každého stromčeka.

Predajné miesta

Kým umelohmotný stromček je možné kúpiť v každom nákupnom centre, cez internet, alebo v inzertnom predaji, živé majú iné predajné priestory. Je pravdou, že aj niektoré nákupné centrá využívajú záujem o stromčeky. Takým je napríklad IKEA. Sú však aj mnohí predajcovia, ktorí sa objavujú na voľných plochách neďaleko parkovísk. ponúkajú výber stromčekov rozdelených na veľkosti, ich balenie a priamy predaj.

Živé stromčeky si bežne kúpime v záhradníctvach. V okolí poznáme mnohí záhradníctva aj záhradnícke potreby. Stromčeky bývajú ich súčasťou. V prípadoch, aké máme v roku 2021, kedy je pandemická situácia neprehľadná a netušíte, čo je otvorené a čo nie, sú dobrou voľbou internetoví predajcovia. Stromček sa tak dá kúpiť rezaný, aj živý v kvetináči priamo online a donesie ho kuriér rovno k vám domov. Je zabalený v sieťke, ktorú postačí prestrihnúť od spodku a stromček sa vám krásne otvorí. Aspoň takú máme skúsenosť s predajcom spomenutým pod obrázkom, z ktorého ponuky snímka je.

Na zahradnici.sk nájdete aj črepníkové (kontajnerové) aj rezané. Rozdiel cenový medzi nimi je len minimálny.

Ekológia alebo nie?

Ekologicky motivovaní autori článkov radi spomenú, že umelohmotný stromček je viac ekologický ako vytínanie stromčekov v prírode. Jedľa nordmannova, ktorá sa vo veľkom ako vianočný vyšľachtený strom pestuje pre vianočné trhy, sú pestované len pre túto príležitosť. Čiže nejde o vytínanie lesov. Zasadené a pestované sú pre vianočný trh a opakovane sa vysádzajú ďalšie a ďalšie. Viac ekologickejšie je zakúpiť si skutočný strom, ako ten plastový a po pár rokoch ho vyhodiť – tvoriť ním plastový odpad, ktorý sa komplikovane recykluje pre vystuženie kovom. Živý stromček je tak vlastne ešte lepšia voľba, ak  ho zužitkujete na kúrenie, alebo na kŕmenie, či štiepku do mulčovacej okrasnej zmesi. Prečo nie?

Vianočný stromček

Poznámka: sú aj stromy živé v črepníkoch. Tie nie sú odporúčané do rodinných domov starších po rekonštrukcii, ktoré sú citlivé na vlhkostné rozdiely a interiérové plesne. Prítomnosť stromu s veľkým črepníkom, vlhkosťou a nárokmi na vlhkosť, prípadne výskyt prirodzených plesní na dreve môže ovplyvniť tvorbu plesní aj v interiéry.

What's your reaction?

Excited
1
Happy
0
In Love
1
Not Sure
1
Silly
0

Comments are closed.