Okrasná záhrada

Ako vypestovať krásne voňajúci pajazmín? Rady a odporúčania

pajazmín vencový okrasný strom

Pajazmín je všestranný ker, ktorý sa vysádza samostatne alebo do radov tzv. živého plota. Patrí do kategórie opadavých listnatých stromov, preto treba dbať na to, ako bude živý plot vyzerať na jeseň a v zime. Narásť môže až do výšky  2 metrov, preto je ideálne vysadiť ho vo forme živého plota dozadu. Ak sa rozhodnete vysadiť ho samostatne, treba zvoliť vhodný rez, pretože jeho veľkosť sa bude zväčšovať. Ak ste sa rozhodli pre tento ker, môžete sa tešiť na krémové kvietky s výraznou vôňou.

pajazmín vencový okrasný strom

Pestovanie

Pajazmín nie je vôbec náročný na pestovanie. Dôležité je najmä to, aby bol vysadený do výživnej pôdy. Napriek tomu, že jeho korene sú plytké, prežije aj veľké suchá. Avšak, rastlina nemôže byť vystavená takému suchu príliš dlho.

Pri pestovaní pajazmínu treba brať do úvahy fakt, kedy je jeho zakorenenie najúčinnejšie. Sú to dve obdobia počas roka – od marca do júna a od septembra do novembra. Sadíme ho na slnečné alebo polotienisté miesta, ideálne na závetrie. Keď sú kvety pajazmínu veľmi krehké ihneď by sa na vetre polámali. Na druhej strane, tento ker je mrazuvzdorný a pomerne rýchlo sa viem adaptovať do každého prostredia.

Vysádzanie

Pajazmín by sa nemal vysádzať pri príliš vysokých a ani pri príliš nízkych teplotách. Dôležité je taktiež dôkladne pripraviť pôdu, kde ker chcete zasadiť. Vykomepe jamu s rozmermi 30x30x30 cm. Ak je pre ker jama príliš hlboká, môžeme na spodok jamy uložiť kamene.

Hnojenie, rez a zalievanie

Hnojenie pajazmínu sa robí počas vegetácie. Dôležité je však riadiť sa radami, ktoré sa píšu na obale hnojiva, pretože inak by mohla rastlina zhniť alebo utrpieť ´´popáleniny´´. Taktiež môže byť znížená odolnosť voči škodcom.

Ker sa zalieva výhradne len ku koreňom. Väčšinou však stačí, ak je vystavený dažďu, ale na to by sme sa nemali spoliehať. Pajazmín dokáže prežiť aj suché obdobie, avšak odzrkadľuje sa to na jeho kvetoch. Teda, čím viac sa polieva, tým sú kvety krajšie.

Ochrana pred škodcami

Pajazmín je mrazuvzdorný a aj vytrvalý voči akýmkoľvek škodcom. Tieto vlastnosti získava vďaka pravidelnému hnojeniu. Občas sa môžu objaviť na listoch húsenice, larvy, či vošky, ktoré sa dajú zničiť postrekom. Ak sa jedná o larvy, napadnuté halúzky odrežeme a následne spálime, aby sme tak predišli ich ďalšiemu rozmnožovaniu.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
1
In Love
0
Not Sure
1
Silly
0

You may also like

Comments are closed.