Okrasná záhrada

Okrasný strom albízia: ako sa o ňu starať a kedy sa jej bude dariť?

Albízia kvet a strom

Strom albízia na ľudí zapôsobí svojim názvom, vzhľadom, aj pôvodom. Pochádza z Ázie, subtropickej oblasti, ktorá jej dala aj ľudový názov – perzský hodvábny strom. Charakteristická je totiž jemnými listami, konármi, nenáročným pestovaním, ale najmä kvetmi, ktoré sú ružové a podľa druhu rastliny výrazné viac, či menej.

Možno svoj názov dostala podľa hladkej tmavohnedej kôre. Na trhu existuje niekoľko druhov, ktoré sa odlišujú medzi sebou len odtieňom ružových kvetov, ale najmä listami. Albízia (Albizia Julibrissin) je na pohľad atraktívna a na pestovateľské podmienky nenáročná rastlina. Žiada si len v zime trochu viac starostlivosti, než s bežnými stromami z našich končín. Zakúpite malé aj veľké stromy v kvetináčoch na zahradnici.sk. Sadiť je ich možné od jari do jesene.

Kde sa bude albízii dariť a ako sa o ňu starať?

Albízia vyžaduje teplé a slnečné stanovisko. Hodí sa jej preto miesto pri múroch, na otvorenom priestranstve kde vynikne ako solitér, ale hlavne stále v obkolesení múrov, stavieb, či iných vysokých stromov, ideálne nepriepustných silné vetry a mrazy. Nesadíme ju príliš blízko základov domov a skôr sa využíva ako solitér (to znamená samostatný strom, ktorému vynikne stavba, kmeň aj koruna.)

Vyhovuje jej mierne kyslá pôda, ale pokojne ju môžete pestovať v klasickej. Nepotrebuje výrazne hnojiť a po stránke náročnosti teda nepredstavuje starosti pre jej pestovateľa. Nepotrebuje strihať, ani chemické ošetrenie. Nepoškodzujú ju žiadny zásadní škodcovia. Môžu byť miestom pre hniezdenie vtákov, keďže hustá koruna dospelých stromov poskytuje výborný tieň a útočisko operencom.

V zime mladé stromy zimujeme

Mladé stromy môžu byť náchylné na mrazy oveľa viac ako stromy dospelé. Vo všeobecnosti pri nich platí, že sú odolné do -10° a pri kultivare summer chocolate (pozrieť si ju môžete tu) sa dokonca jej pestovatelia nechávajú počuť, že siaha ešte o niekoľko stupňov  k vyššej odolnosti. Stromy tak ideálne pestujeme v nádobách a počas zimy ich presúvame po odlistení do chránených priestorov pred mrazom. Ideálny je priestor, ktorý nie je vykurovaný, ale ani nesiaha pod bod mrazu. V zime venujeme pozornosť občasnej zálievke, rastlina by nemala uhynúť a ani mať permanentne pôdu vlhkú.

Albízia ružová

Albízia ružová na foto zo zahradnici.sk

Čo musíte o albízii vedieť:

  • Má krásne drobné kvety, ale vybavené dlhými farebnými tyčinkami, ktoré ich zvýrazňujú
  • Strom má dáždnikovitú korunu
  • Listy sa na noc zatvárajú a pôsobia ako zvädnuté
  • Korene nesmú byť preliate. Nádoba musí byť dierovaná, alebo zem nesmie byť premáčaná
  • Strom má stredne rýchly rast a dorastá do výšky troch až 5metrov

What's your reaction?

Excited
4
Happy
7
In Love
4
Not Sure
3
Silly
1

You may also like

Comments are closed.