Okrasná záhrada

Kryptoméria japonská: pestovanie, vlastnosti a nároky ihličnanu

kryptoméria globosa nana

Cryptomeria japonica – kryptoméria japonská je naozaj krásny ihličnatý strom s jemným ihličím. Nenáročný na pestovanie a pritom poskytne po celý rok mimoriadne hustú korunu a zjav, aký hľadáme pri iných druhoch. V prípade kultivaru globosa nana je koruna v tvare gule, alebo nepravidelnej guľky. Rastlina pritom netrpí na mnohé bežné choroby, ani ju nepoškodzujú škodcovia, takže nám môže slúžiť ako pastva pre oči celé roky. Čím starší strom, tým pevnejšie drevo v stonke. Napriek tomu je strom známy svojim pomalým rastom.

kryptoméria globosa nana

Kryptoméria japonská z Japonska

Kryptoméria môže rásť v rôznych klimatických podmienkach, okrem vysokohorských oblastí. Je mrazuvzdorná do okolo -21°C. S ohľadom na jej pôvod je optimálne prostredie to subtropické alebo mierny oceánske pásmo, aké majú v Japonsku a na ďalších miestach v Ázii. Kryptomériu je v Európe možné pestovať na mnohých miestach, hoci vždy bude ideálnym prostredím do prímorské. V záhradníctvach ich môžeme kúpiť v kontajneroch, takže ich vysádzanie je možné počas celého nezamrznutého roka.

V japonskej prírode má bežný prirodzený druh kryptomérie výšku niekoľkých metrov a jeho tvrdé odolné drevo hospodársky význam. Samotný strom je prepojený na japonskú kultúru, keďže je obľúbenou súčasťou chrámových záhrad a parkov pre svoju celoročnú „farbu“. Počas jari až leta má sýtu zelenú farbu, ktorá neskôr tmavne až dosiahne nádych bronzovej v zimných mesiacoch. Šištičky má malé, okrúhle.

Pestovanie kryptomérie

Cryptomeria japonica je odolná voči väčšine chorôb a škodcov, ale pre jej úspešný rast je dôležité zabezpečiť jej dostatok slnečného svetla a vlhkosti pôdy. Pôda by mala byť neutrálna, prípadne niektoré rady odporúčajú pôdu kyslú. Nie je však podmienkou. Pôda by nemala vysychať, alebo byť trvalo podmáčaná, aby takéto podmienky neublížili koreňom a nespôsobovali nahnívanie. Je vhodné ju ako mladú pestovať na miestach chránených pred vetrom, ktorý by mohol poškodiť jej jemné ihličky.

Vzhľadom na jej veľkosť a pomalý, no silný rast, je dôležité nevyberať príliš malé kontajnery na pestovanie, ak ju chcete ponechávať dlhodobo v nádobe. Vysádzať sa samozrejme môže aj priamo do záhrady. Je pomerne dobre mrazuvzdorná pre väčšinu slovenských lokalít a priemerné teploty. Pri silných mrazoch môže pomôcť dočasné prekrytie. Nekmienkové varianty rastú veľmi husto vo svojom strede a postupne sa rozvetvujú. Vetvičky pritom pre svojú „mäkkosť“ prevísajú až po zem. Pre svoju jemnosť je ihličie a aj vetvy, predovšetkým tie mladé, veľmi ohybné. Kmienkové aj guľovité má v ponuke záhradníctvo zahradnici.sk

Strih a tvary

Ak musíte zastrihávať kryptomériu, robte to na jar. Rastlina má tak dostatočne veľa mesiacov pred ďalšou zimou, počas ktorých sa plne zotaví. Ak striháme kryptomériu, nikdy nie razantne a dôkladne. Strih zvláda, ale skôr rozptýlený, nie sústredený na jednu časť rastliny. To by mohlo ovplyvniť jej vitalitu, alebo aj poškodiť jednu časť rastliny.

What's your reaction?

Excited
2
Happy
2
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.