Pestovanie

Brokolica a jej benefity: Pestovanie brokolice, pôda a zásady

brokolica

Brokolica, bohatá na vitamíny a minerály, sa stala neodmysliteľnou súčasťou zdravého stravovania v mnohých domácnostiach po celom svete. Mimoriadne populárna je v USA a Británii, rovnako ako v jej domovine – v Taliansku. Pestovanie brokolice doma môže byť zábavným a odmeňujúcim procesom, ktorý vám poskytne čerstvé a chutné plody priamo z vlastnej záhrady. Aj keď si to žiada viac pozornosti a polievania. Okrem toho má brokolica množstvo výživových výhod, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie a blahobyt.

brokolica

Pestovanie brokolice

Brokolica je zelenina, ktorá potrebuje primeranú starostlivosť a podmienky pre rast a vývoj. Ak máte v záhrade hutnejšiu ílovitú pôdu, je to tá ideálna pôda na pestovanie brokolice. Ideálne, ak je to pôda s neutrálnou pH. Príliš kyslé a príliš zásadité pôdy už výsledok pestovania komplikujú.

Výber správneho miesta: Brokolica potrebuje slnečné a dobre vetrané miesto. Vyberte si polohu, kde bude dostatok slnečného svetla a pôda dobre priepustná. Na Slovensku sa môžeme spoliehať na skleník, či fóliovník, hoci pestovanie v bežnej záhrade bez ochrany je tiež bezproblémové. Priesady si však môžeme vypestovať v teplejšom prostredí a vysádzať pomaly koncom apríla. Skos z teplejšieho interiéru do prírody by mal byť robený pomaly, napríklad pomocou svetlej garáže. Alebo inom priestore s nižšou teplotou – bližšou tou vonku.

Príprava pôdy: Pred výsadbou pripravte pôdu pomocou kompostu alebo organického hnojiva, aby sa zabezpečil dostatočný prísun živín.

Výsadba: Sádzajte brokolicu do pôdy s dostatočným priestorom medzi jednotlivými rastlinami, aby mali dostatok miesta na rast a rozvoj. Tak, aby sa dala polievať a aby ste mali plochu prístupnú v prípade, ak prechádzate nohami a hadicami. Rastúca brokolica a jej kvet – jedlá časť, môžu byť v mladosti krehké.

Zavlažovanie: Zabezpečte pravidelné zavlažovanie, aby sa udržala vlhká pôda, ale vyhnite sa premočeniu, čo by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Prílišné suchá môžu poškodiť budúce kvety.

brokolica veľa brokolice

Ochrana: rastlinky môžu priťahovať hlodavce, zajace, iných nevítaných návštevníkov. Dajú sa chrániť pletivom, sieťkami, konštrukciami nad hriadkou, alebo aj plastovými fľašami narezanými tak, aby tvorili priesvitný tunel.

Ochrana pred škodcami: Monitorujte svoje rastliny a chráňte ich pred škodcami a chorobami, napríklad použitím organických insekticídov alebo pravidelným odstraňovaním chorých častí rastlín.

Zber: Zbierame brokolicu vtedy, keď hlavičky dosiahnu dostatočnú veľkosť, ale ešte nie sú úplne zafarbenej. Odrežte hlavičky pomocou ostrého noža a nechajte zvyšok rastliny na ďalší vývoj bočných hlávok.

Výživové výhody brokolice

Okrem toho, že je brokolica chutná a ľahko sa pestuje, má aj množstvo výživových výhod, ktoré robia z nej dôležitú súčasť zdravej stravy:

Vitamíny a minerály: Brokolica je bohatá na vitamíny A, C, K a B6, ako aj na minerály, ako je vápnik, železo a horčík. Tieto živiny sú dôležité pre zdravie kostí, imunitný systém a svalovú funkciu.

Antioxidanty: Obsahuje antioxidanty, ako sú sulforafán a glukorafanín, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a môžu pomôcť predchádzať ochoreniam, ako sú srdcové choroby a rakovina.

Vláknina: Brokolica je bohatá na vlákninu, čo pomáha pri trávení, udržuje hladinu cukru v krvi stabilnú a znižuje riziko obezity a ochorení čriev.

Nízkokalorická: Je nízkokalorická, čo z nej robí ideálnu zeleninu pri zdravom stravovaní, diétach a mnohých receptoch na lepšiu zdravšiu životosprávu.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.