Okrasná záhrada

Hosta je výbornou trvalkou do tieňa, oživí tmavé miesta aj polotieň

Hosta pestovanie trvalky v tieni

Hosta je nádherná rastlina, aj napriek tomu že nájdeme nespočetne veľa krajších druhov. Jej hlavná vlastnosť tkvie v tom, že nám dokáže zachrániť a oživiť priestor, v ktorom nám bežne nič podobné a variačne bohaté neprežije. Hosta, alebo tiež funkia má totiž množstvo druhov a variácií, ktoré v sebe kombinujú odtiene zelenej, žltej, bielej a doplnené sú fialovým, bielym kvetom, alebo farbou „niečo medzi“. Vynaliezavosť pestovateľa z nich robí pomerne dobre univerzálny druh. Sú totiž druhy, ktoré si žiadajú vyslovene tieň a iné, ktoré zvládajú aj slnko. Trvalka, ktorá si nevyžaduje žiadnu zásadnú starostlivosť, potrebuje len vhodné miesto podľa svojho druhu a samozrejme ochranu pred slimákmi. Tie si totiž na funkiách radi pochutia. Občasná miska s pivom to však dokáže hravo vyriešiť. Hosty si zaslúžia našu pozornosť. My sme im už podľahli.

TIP: miesto pri múroch, kam nezasvieti slnko a rastie len burina, priam volá po skultúrnení. Prekyprite pôdu, ak to ide, umiestnite hlbšie prehnutú sieň proti krtkom, ak netvoria vo vašej lokalite problém, jednoducho zasaďte rastlinky pod geotextíliu. Vylepšite hranicu hriadky ohradníkom, kameňmi, alebo starým hranolom a prekryte geotextíliu mulčovacou kôrou, alebo drobným štrkom. Podľa možností a vízie vášho záhradnícko-dizajnérskeho oka.

Hosta a jej pestovanie

Aj keď je známe, že hosty dokážu prežiť celé generácie na miestach, ktoré sú bez zásadnej starostlivosti po zasadení, doprajte im humóznu priepustnú pôdu, občasnú zálievku a odmenia sa mocnými listami a hustotou. Vďaka vzhľadu bohato hustej rastliny je atraktívna aj v črepníkoch. O to viac, ak ich máme na terasách, alebo v kombinácii s kameňom. Obložením, múrmi, alebo na zámkovej dlažbe.

Hosta pestovanie trvalky v tieni

Polotieň ocenia tie kultivary, ktoré majú dvojfarebné listy, prípadne viac odtieňov. Jednofarebné zelené, prípadne tzv. modré viac ocenia absolútny tieň. Svetlozelené a žlté hosty znesú aj celodenné slnko, hoci pre jeho nevyspytateľnosť je stále istotou polotieň. Pre zdravie rastliny je pravidelná zálievka základom starostlivosti o mladú rastlinu. Po ich zakúpení trvá ešte zhruba 3 až 5 rokov, než je rastlina celkom dospelá a so silnými koreňmi.

Vysádzame ich do voľnej záhrady, do okolí stavieb, domov, všade tam, kde sa vytvára tieň a tým prostredie zdanlivo neúrodné pre rast, či dokonca kvitnutie. Kvety hosty sú početné, uložené za sebou na jednej stonke. Prilákajú včely, alebo iný opeľujúci hmyz a výrazne oživia aj svojou farbou predtým nezaujímavý priestor. Sú výbornou súčasťou kombinácie ďalších druhov trvaliek do tieňa.

Hosta pestovanie trvalky v tieni

Priekopníkom v ich pestovaní sú aj Slováci

Hosta je obľúbeným druhom v bežných slovenských záhradách. Nie je však len o jednom či troch druhoch, ktoré vidíme najčastejšie. Variácií je oveľa viac. Pri vyhľadávaní na internete sa môžeme často stretnúť so snímkami, ktoré nesú označenie eurohosta.com, čo je v skutočnosti stránka slovenských pestovateľov zo Žiaru nad Hronom. Nie len že hosty predávajú, ale sú dokonca autormi niekoľkých kultivarov. Tie, aby sa odlíšili od ostatných a dávali informáciu aj o pôvode, nesú označenie Buffalo. Viac o nich nájdete na stránke eurohosta.com

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
1
Silly
0

You may also like

Comments are closed.