Okrasná záhrada

Juka stromová, krásny exotický kúsok do slnečnej suchej záhrady

Yucca rostrata, juka stromová

Juka stromová, lat. yucca rostrata, patrí medzi najkrajšie juky, aké u nás vôbec môžeme pestovať. V predaji ich majú najčastejšie ako mladé rastliny, ktoré sa od tých dospelých zásadne líšia. Svoj názov „stromová“ nezískali nadarmo. Postupne totiž rastú do podoby palmového stromu a stávajú sa ešte zaujímavejším obyvateľom záhrady, než ste možno na úplnom počiatku plánovali. Od svojho majiteľa a pestovateľa pritom nechce nič, len slnečný priestor a priepustnú pôdu. O svoju zálievku sa dospelá rastlina postará sama. O zálievku sa postarajte v prípade mladej nezakorenenej rastliny. Inak si tento púštny druh obľúbených júk celkom vystačí s bežnými zrážkami.

Yucca rostrata, juka stromová

Yucca Rostrata, autor: kultivar413, zdroj: flickr.com

Juka stromová je určite zaujímavým spestrením záhrady

Patrí medzi najkrajšie a najzaujímavejšie juky. Právom. Jej domovinou je Mexiko a časť Texasu (podobne ako opuncia), čo je púštna oblasť so vzácnejšími zrážkami. Zvláda však aj slovenské mrazy. Predovšetkým mladé rastliny zvládajú -22°C a staršie aj -25°C. Základom je, aby šlo o rastliny, ktoré sú prekryté netkanou textíliou, chránené prízemnými silnými mrazmi počas zimy. Vhodnou lokalitou je slnečná poloha, mierne vyvýšená tak, aby sa pri koreňoch nedržala voda a stekala nižšie.

Vhodnou pôdou je piesčitá, kamenistá. V extrémnych teplotách nezaškodí mierna zálievka večer po západe slnka. Dopomôže to rastline k životu. Kvitne krásnymi veľkými bielymi zložitými kvetmi. Ako mladá môže mať hustú guľovitú korunu, ktorá sa postupne dvíha tak, ako rastline uschýnajú staršie listy. Nové sa rodia neustále v strede a vyrastajú tak, aby neustále dopĺňali túto zelenomodrú pichľavú guľu novými listami. Tie suché môžete ponechávať na rastline, prípadne ich ku kmeni priviazať. Iní ich režú a cielene tak vytvárajú efekt palmového kmeňa pomaly sa dvíhajúcej rastlinky.

V slovenských podmienkach môžeme pri vhodnej starostlivosti dosiahnuť výšku viac ako 3 metre.

Niekoľko zaujímavostí a postrehov:

  • Listy sú tenké na konci zakončené pichliačom
  • Pestovanie v nádobách si žiada zimovanie v zimnej záhrade, inak riskujete premrznutie koreňov
  • Juka stromová – Yuca rostrata je v ponuke online záhradníctva zahradnici.sk, ako aj najpalmy.sk
  • Umiestňujeme ich na slnečné stanoviská, plné celodenné slnko
  • Stojatá voda im môže ublížiť, v zime ju takáto poloha, alebo črepník môže definitívne zabiť (vymrznutie koreňov)
  • Kvitne bielymi aromatickými kvetmi
  • Žiada si takú polohu, pri ktorej počítame s tým, že porastie do výšky a do šírky postupne okolo 1 m až v úplnej dospelosti 2 m.

What's your reaction?

Excited
1
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.