Ovocie

Jedlý gaštan, jeho pestovanie, starostlivosť, skladovanie a výhody

jedlý gaštan, pestovanie a starostlivosť

Mať v záhrade dospelý jedlý gaštan je stále považované za luxus. Pre niektorých z nás je to zážitok. Lov v tráve na pichľavé guľky a ich rozoberanie pre získanie chutných gaštanov sa dá prirovnať k hubárčeniu. Tu však viete, kde hľadať, hoci netušíte, ako veľmi bude náročný boj s pichľavou guľkou, alebo vysokou trávou. Jedlé gaštany sú pomerne drahé, zdrojom známej vianočnej pochúťky, ale tiež prísadou k rôznym dezertom. Niekto si na nich pochutí na surových, iní si ich pečú na ohni. Spôsoby prípravy a spracovania sú rôzne. Výborne sa skladujú, v chladných podmienkach úroda vydrží aj pár mesiacov skladovania. Dobre sa s nimi pracuje, susedsky obchoduje, ale na balkóne a ani v malej predzáhradke si ich však nevypestujete. Mať gaštan jedlý je naozaj zážitkom a luxusom. Nie každému napadne využiť svoju záhradu na to, aby v nej mohli rásť tieto nádherné stromy s úrodou.

jedlý gaštan, pestovanie a starostlivosť

Zamatový gaštan, alebo ak chcete jedlý gaštan (castanea sativa), má krásne veľké listy, zložité drobné biele kvety a v čase jesene tiež chutné plody. Sú odrody, ktoré sa medzi sebou líšia veľkosťou dospelého stromu, alebo úrodou. Vždy však ide o rovnaké podmienky starostlivosti.  Na jeho pestovanie potrebujeme slnečné miesto, nie v tieni iných stromov a budov. Nie veľmi vo vetre, ale na mieste, v ktorom sa môže postupne rozvíjať. V čase mladosti nevadia v okolí dočasné rastliny. Počítame však pri ňom, že postupne môže rásť a dosiahnuť 3 metre až 6. Záleží od odrody a podmienok, ktoré stromu poskytneme. Doba slnečného svitu počas dňa by mala byť aspoň 6 hodín, ak mieru slnečného času ovplyvňuje zatienenie inými stromami, alebo terén.

Odrody jedlého gaštana

V rôznom období rozvoja šľachtiteľského umenia sa na trhu objavilo niekoľko odrôd klasického jedlého gaštana. Takými sú napríklad:

  • Marone – francúzska odroda považovaná za tradičnú a základnú
  • Marron de Lyon – francúzska odroda s veľkými plodmi s tenkou oddeliteľnou šupkou
  • Bouche de Bétizac – ďalšia francúuzska odroda s veľkými plodmi, zaujímavá svojou korunou. Najmä ak je posadená na kmienku. Plody sú veľké, chutné, sladké. Odrodu ponúka záhradníctvo Zahradnici.sk
  • Marron de Redon – opäť odroda známa svojimi veľkými plodmi
  • Marrone di Combai – talianska odroda s malými ale výrazne chuťovými plodmi. rastie už niekoľko storočí predovšetkým v benátskej oblasti v okolí mesta Treviso v severnom Taliansku, kde má svoj pôvod.

Jeho zásadné výhody:

  • Gaštan jedlý (castanea sativa) je mrazuvzdorný
  • Jeho úroda plodov môže byť v dospelosti mimoriadne bohatá
  • Plody sa dobre skladujú, majú dobrú trvanlivosť a udržiavajú si dobré vlastnosti
  • Minimálne prejavy chorôb a škodcov
  • Poskytuje tieň a príjemný vzduch pod svojou korunou.

Pôda pre pestovanie gaštanov

Mladé stromy sadíme do odvodnenej pôdy bez zadržiavanej vody. Ideálne dobre vyživovaná pôda s pravidelnou zálievkou. Starší strom zvláda bežné „prírodné podmienky“ bez zásahu človeka. Počas tvorby plodov sa však odporúča sledovať strom a prirodzené zrážky doplniť aj vlastnou zálievkou. Docielime tak plnohodnotné plody a kvalitnú úrodu. V suchom období opäť doprajeme stromu závlahu, stromu to len prospeje.

Ľahká pôda neutrálneho, alebo mierne kyslého pH bude ideálna. Komu záleží na presných hodnotách, je možné otestovať pôdu na hodnoty pH pomocou záhradných testerov a podľa toho upraviť aj hnojenie pôdy pres výsadbou. Hnojíme pravidelne hlavne mladé rastliny, aby sme dosiahli ich zdravý rast a nabratie sily. Odmení sa nám potom nástupom do rodivosti, vitalitou a silou, ktorú bude potrebovať. Slabý nedostatočný strom neprinesie takú úrodu, ako ten zdravý. To je celkom logické.

Opeľovanie a sadenie viacerých stromov

Ak sadíte niekoľko gaštanov za sebou, nechávajte rozstup aspoň 5 metrov, aby mali stromy vzájomne dostatok priestoru. Odporúčaný však bude skôr väčší rozstup, ak sadíte gaštany ako investíciu do budúcna pre budúce hospodárenie a produkciu. Kvôli vzájomnému opeľovaniu je však dôležité mať viac ako len jeden strom. Prípustné je pritom opeľovanie aj rôznymi druhmi vzájomne, takže nemusíte vyberať striktne dvoch identických súrodencov.

Stromy môžu byť predávané ako čiastočne samoopelivé, čo znamená, že pre určitú produkciu si budú stačiť aj samé. Pri znáške kvetov však nemusí byť produkcia výraznejšie opelená a tak aj slabšia. Opelenie hmyzom z iného stromu skrátka zaisťuje lepšiu úrodu a plnohodnotný výnos, aký čakáme.

Strihanie a ošetrovanie

Mladé gaštany môžeme strihať a formovať počas zimy, alebo skorej jari, skôr než je olistený. Dokážeme tak dať určitý tvar budúcemu stromu. Nežiadúce konáre, vychádzanie výrastkami z kompaktného tvaru, alebo neželané siahanie do výšky je možné upraviť zastrihnutím. Pri staršom veľkom strome budú takéto strihy už komplikovanejšie a tiež môžu zásadne meniť tvar stromu.

Na škodcov a choroby zväčša netrpí. Mladé stromy však máme na dohľad. Niektorí škodcovia pre veľký dospelý strom nepredstavujú taký problém, ako pre mladé. Ak máme mladé pred očami a je ľahko ich skontrolovať, určite tomu venujme pozornosť a podľa toho aplikujme opatrenia. Ide však skôr o vzácne prípady, keďže strom, ktorý má vhodnú pôdu, v ktorej sa môžu rozvíjať korene a má zálievku a svetlo, mimo už spomenuté v tomto článku ani nepotrebuje.

Rodivosť jedlého gaštana

Plody gaštanov sa objavujú po zhruba až piatom roku po vysadení. Niekedy skôr. Plody zberáme tie, ktoré odpadnú samé. Nie zo stromu. Čisto z praktických skúsenosti je tak dobré pre nedočkavých zberateľov, ak sa pohybujú pod stromom v čiapke, alebo klobúku. Niektoré obaly gaštanov sú ešte dostatočne pichľavé, keď odpadávajú a padajú k zemi. Zberáme ich v rukaviciach a hoci to pre rýchle odhalenie gaštanov a minimalizáciu odpadu vo vedrách núti zošliapnuť gaštan ešte na zemi, skúste sa tomu vyhnúť a nepoškodiť ich.

Skladujeme ich na tmavom suchom chladnom mieste. Vydržia niekoľko mesiacov, ale odporúčané je využívať ich počas jesene, Vianoc a spracovať do dezertov, pien, krémov ešte počas zimy.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
1
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Ovocie