Jujuba je na našom trhu známa aj ako čínska ďatľa. Je neuveriteľné, že táto rastlina a jej plody sú v čínskej tradičnej medicíne známe už 4 000 rokov a u nás sú stále veľkou neznámou. Vedecký svet pri nej skúma účinky na nádorové ochorenia. Plody sa podobajú na klasické severoafrické ďatle po dozretí tvarom aj mierne chuťou. Sú však osobitým druhom ovocia, ktoré sa dá ľahko pestovať aj v našich končinách. Rastlina je mrazuvzdorná do -20°, samoopelivá, dorastá do veľkosti bežného stromu s hustým olistením, ktoré na jeseň opadá. V čínskej domovine ju vo veľkom pestujú na suchých kamenistých pôdach s dostatkom slnka. To znamená, že zvláda aj sucho. Mladé rastliny však vysádzame na chránené miesto, kde nemusia trpieť veľkými mrazmi a vetrom. Postupne sa ako stromček zocelí a nežiada si prakticky nič.
Pri svojom praktickom využití a zdravotnom význame plodov tak zostáva veľkou neznámou, prečo o rastline vieme tak málo. Jujuba je známa ako čínska ďatľa, keďže by sme si ju mohli ľahko pomýliť. Má vysoký obsah vitamínov, minerálov, antioxidantov a nehovoriac o význame pre tradičné čínske ľudové liečiteľstvo, ktoré ho využívapri liečbe úzkosti, stresu, ale tiež krvného obehu, trávenia a množstva ďalších ťažkostí.
Dôležité zaujímavosti o jujube
- Pestovať môžeme stromček aj v našich podmienkach. Uvádzaná je často mrazuvzdornosť do -20° C pričom pestovatelia neraz uvádzajú aj mierne nižšie hodnoty.
- Stromček môže mať ostnaté vetvy. Tvorbu ostňov je možné zmierniť zastrihnutím dlhších konárov.
- V bežnom maloobchodnom predaji sú jujuby dostupné ako kontajnerové rastliny. To znamená, že je ich možné vysádzať kedykoľvek počas roka. Dostupná je v predajni zahradnici.sk na tomto odkaze.
- Obstarávacia cena nie je vysoká. Význam ovocia pre naše zdravie a obohatenie jedálnička určite vysoký je.
- Vysádzame ich do priepustnej nepodmáčanej pôdy, pokojne kamenistej s dostatočnou zálievkou. Postupne je stromček odolnejší a nebude si žiadať až tak kontrolu zálievky
- Plody dozrievajú počas jesene s presahom do zimných mesiacov. V Indii a Číne zbierajú aj zelené plody a nechávajú ich dozrievať na teplom mieste.
- Rastlina je samoopelivá, no ako to už býva – ideálne e mať dve, aby aj úroda bola bohatšia.
- Plody majú pestré využitie. Konzumujú sa surové, sušené, spracované, zavárané, v podobe likérov, destilátov, drení, štiav a podobne.
- Ovocie sa počas dozrievania na ďatle nepodobá, keďže má výraznú zelenú farbu a svetlú, postupne čoraz mäkšiu dužinu sladkej chuti.
foto: Franco Folini, flickr.com