Ovocie

Zemolez, výborné čučoriedkové ovocie, ktoré sa oplatí pestovať

zemolez indigo gem

Zemolez (lomicera) je dnes pomerne známe bobuľové ovocie podobné čučoriedke. Môže mať mierne odlišnú chuť, no využiteľnú na presne to isté, čo klasické čučoriedky. Kým Slováci bežne poznajú klasické lesné čučoriedky a z trhu poznajú veľké kanadské, v našich domácnostiach, či presnejšie záhradách sa už nejaký čas udomácňuje pestovanie čučoriedok, ktoré sú však kyslomylné a je vhodné ich aj hnojiť tak, aby mali svoje potrebné živiny.  Zemolez je v tomto iný. Nevyžaduje kyslú pôdu, hoci ocení dostatok živín a priepustnú pôdu. Existuje viacero druhov, ktoré vás jednoducho potešia, obohatia o zdraviu prospešné lásky, nasýtia a prinesú ešte oveľa viac.

Ako vyzerá zemolez?

Krík zemolez má pôvod na Sibíri, v Japonsku, na Ukrajine, či dokonca po Fínsko. Celá oblasť pozná tieto úžasné kríky, až stromčeky. Dorastá do výšky 1,5 metra, prípadne až dva metre. Kvitne krásnymi bielymi kvetmi už veľmi skoro a prvé plody rodí v druhej polovici mája. Sú aj neskoršie odrody, ktorým sa podarilo získať iný dátum zberu úrody. Je však nutné k takýmto odrodám zvoliť ďalšieho opeľovača v rovnakom období kvitnutia, aby sa zaistilo vzájomné opelenie.

Kríky nie je nutné zásadne strihať. Skôr sa ponechávajú bez zásahu. Majú kompaktný tvar a rodiť môžu už prvý rok po vysadení. Úroda však nebude vysoká. Za dospelé sa niektoré odrody považujú po piatich, či až ôsmych rokoch. No aj úroda z nich môže byť v niekoľkých kilogramoch.

Plody zemolezu – chutné ovocie

Plody sú modré, fialové, až tmavo fialové. Niektoré majú tvar brusníc, zväčša však ide o podlhovasté plody s jemnou chutnou dužinou. Viacero odrôd sa vyznačuje zaujímavou deformáciu konca zemolezu. Môžu byť rôzne zvlnené, alebo sa môže vytvárať límec, či dokonca tvar podobný na pohlavný úd. Vzdialená podobnosť ale ešte nič neznamená. Chuť sa môže podobať na čučoriedky, alebo môže oplývať aj ďalšími chuťami. Je však odlíšiteľná od čučoriedok klasických. Zemolez je bohatý na antioxidanty, vitamíny C, B, A a ďalšie látky.

zemolez

Foto: Na fotografii sú plody Zemolezu druhu Aurora z ponuky Tutifruti.sk, jedného z najobľúbenejších kultivarov pre veľké chutné plody a výborné vlastnosti.

Využitie zemolezu je všetranné

  • Šťavy, džúsy, domáce zmrzliny
  • Kompóty
  • Džemy a lekváre
  • Prílohy a zdobenie dezertov, krémy do dezertov a pod.

Ide o kontajnerové rastliny, ktoré je možné objednávať online, alebo zakúpiť v bežných záhradníctvach. Ako kontajnerové, je ich možné sadiť v podstate aj počas obdobia rodenia plodov. Ľahko sa oberajú, hoci aj po dozretí mnohé odrody ponechávajú plody na kríkoch. Nie sú náročné a ani nevyžadujú náročné podmienky. Preto sú ideálnym ovocím na pestovanie v malých záhradách, v záhradách rodín s deťmi, aj v záhradách tých, ktorí ocenia veľmi skorú úrodu ovocia. Zemolez predbieha mnoho odrôd.

zemolez indigo gem

foto: fotografia odrody Zemolez Indigo Gem, zdroj tutifruti.sk

What's your reaction?

Excited
0
Happy
1
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Ovocie