Ovocie

Fialová malina je unikát. Beztŕňový hybrid poteší aj na jazyku

fialová malina

Glen Cloe je vo svete známa odroda robustnej fialovej maliny. Podarilo sa ju vyšľachtiť v USA a v Európe je tak zástupcom ojedinelej farby aj vlastností. Fialová malina si našla svojich priaznivcov pri výrobe omáčok a domáceho vína, no pre výborné chuťové a aromatické vlastnosti je výborná aj na priamu konzumáciu a ďalšie bežné spracovanie. Fialová malina Glen Coe je v prvom rade zaujímavá svojou zamatovo-fialovou farbou, ktorú získala krížením červenej odrody Glen Prosen a nezdokumentovanej čiernej maliny, ktorá však bola beztŕňová a po nej tak Glen Cloe zdedila jednu zo svojich predností. Jej palice sú beztŕňové. To ocenia najmä deti, rovnako ako ich rodičia pri strihu malín po obratí plodov.

Glen Cloe ako spestrenie záhrady

Fialová malina Glen Cloe je zaujímavá sfarbením plodov, ale aj arómou a chuťou. Stále zostáva malinou, no jej chuť je príjemná sladká. Úroda bohatá, Rastlina prichádza do plnej rodivosti zhruba v treťom roku svojho života a následne je úroda pravidelná. Je samoopelivá, výborne odolná voči chorobám a mrazu. To ňou robí dobrú malinu v našej slovenskej záhrade, pri ktorej sa nám za dobrú slnečnú polohu a dobrú oporu odvďačí úrodou.

Fialová malina Glen Cloe je populárna

Glen Cloe je populárnym typom maliny. Pre fialovú farbu si získala priaznivcov v USA aj Veľkej Británii. Je známa medzi cukrárkami. Žlté maliny, čierne, klasické červené a fialové totiž umožňujú variabilitu a kreácie aj na vrchoch dezertov, v želatíne, ale aj v rámci ovocných náplní.

Ako jediný rozšírený druh fialovej maliny, ktorý je možné získať aj v komerčnom predaji, je bohato zastúpená. Dobre sa množí, rastie, strihá a jej obstaranie nie je problematiké. V ponuke záhradníctva zahradnici.sk si môžete kontajnerovú rastlinku do 50 cm zakúpiť priamo tu.

Foto: zahradnici.sk

Pozrite aj ďalšie farebné odrody malín:

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Ovocie