Ovocie

Drieň je ovocný krík až strom s bobuľami, ktorý si zaslúži našu pozornosť

drieň plody ovocie

Drieň poznali už naši starí rodičia, no len ako divú rastlinu. Na Ukrajine a v Poľsku je populárnym ovocím, ktoré z vyšľachtených drieňov divých dokázali vytvoriť plnohodnotné stromové či kríkové ovocie. V podstate každý drieň, ktorému sa dobre darí, môže byť plnohodnotným stromom.

Dožívajú sa veľa rokov a ich pestovanie je jednoduché. Nežiada si totiž žiadne špeciálne podmienky. Vadí len kyslá, či slaná pôda. Bežná pôda vylepšená maštaľným hnojom bude najlepšia, hoci pri hnojení je pravidlo „radšej menej, ako viac“. Stromček dokáže rásť aj vo vyšších nadmorských výškach. Pre mrazuvzdorné vlastnosti sa mu môže dariť aj na Kysuciach, na Orave a na Spiši.

Driene a bobuľové ovocie

Ovocie drieňa sú drobné bobuľky váhou do 10 gramov podľa. Vo vnútri sa nachádza malá kôstka. Chuť je sladkokyslá, alebo sladká. Nedozreté plody sú trpké a nie veľmi chutné. Po dozretí, ktoré sa podľa odrôd týka záveru augusta, alebo stredu septembra, sú mnohé odrody konzumovateľné priamo zo stromu v surovom stave. Majú tvar malých červených až tmavočervených hruštičiek, prípadne majú oválny tvar.

Drieň ovocné plody

Použiť sa pritom dajú aj na:

  • konzervovanie
  • do koktailov a džúsov
  • tinktúr
  • ovocných zmesí
  • ovocné destiláty

Na výrobu džemov a lekvárov sú ideálne. Keďže bobuľky majú prirodzený obsah pektínov, ktoré pomáhajú vytvárať správnu konzistenciu džemov, podobne ako pri slivkách, sú na takéto spracovanie ako stvorené.

Na čo pozor pri pestovaní?

Skracovanie konárov je možné v období februára. V iných mesiacoch riskujete znehodnotenie konárikov, či oslabenie rastliny. Inak si drieň nežiada žiadne extra zaobchádzanie. Poteší ju jarné prihnojenie bez preháňania. Dorastá do veľkosti cca 3 metrov. Skracovať sa dá na dva metre. Prinášať môže vysokú úrodu už 5 ročný až 10 ročný strom. Lepšie plodí na slnečnom mieste, ale domazahrada.sk odporúča mulč pri kmeni pre zabránenie úniku vlhkosti, zabránenie buriny a zamedzenie prehrievania koreňov. Rastlina žije aj bez toho, no výhody, ktoré mulčovanie pod stromom prinesie, majú svoju logiku a prínos pre drieň.

Zaujímavosť na záver: v angličtine sa ovociu hovorí dogwood fruit – „ovocie z psieho dreva, či psieho lesa“, ako by znel doslovný preklad. Vychádza zrejme z pomenovania divej bežne v lesoch dostupnej odrody.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Ovocie