Okrasná záhrada

Brečtan, popínavka, ktorá je všade. Ale chceme ju a potrebujeme

brečtan popínavá rastlina

Brečtan je fascinujúca rastlina, ktorá prináša neobyčajnú krásu a význam do záhradného dizajnu a v niektorých prípadoch je tiež lákavým interiérovým doplnkom, napríklad do veľkých hál, do obývačiek s konštrukciou, či policami, ku ktorým aj oporná konštrukcia môže byť súčasťou interiérového dizajnu. Lenže je to hlavne záhrada, parky, zoologické záhrady, botanické záhrady a predzáhradky, kde brečtan má svoj význam. Zdalo by sa, že je to burina a rastie všade. Menej si môžeme uvedomiť, že vidieť niekde brečtan môže byť neraz výsledkom plánovaného úsilia toho, čo ho zasadil a udržiava.

Brečtan obrastá múry, steny domov, garáží, altánkov. Vidíme ho neraz obrásť stĺpy elektrického vedenia starého tyku tak, že na konci vytvorí zhutnenú guľu až hríb plný oblúkových výrastkov, ktoré sa márne snažia v priestore nájsť iný záchytný bod a prerásť k nemu. Brečtan v rukách pestovateľa, je dôležitý nástroj. Za minimum starostlivosti a občas aj životného priestoru dokáže ponúknuť rozsiahlu zelenú plochu a nesmierne pestrý životný priestor mnohým druhom vtákov a hmyzu. Pre vás to pritom bude zelená stena plná krásnych listov, ktoré nenarúšajú škodcovia, nebezpečný hmyz, ale ponúka úžasný priestor, mikroklímu zabraňujúcu prehrievaniu priestoru a múrov, no vizuálny zážitok sám o sebe.

Brečtan a jeho spôsob rastu a nároky

Jeho elegantné vínovité výhonky a bujný zelený listový porast mu zaručujú miesto ako obľúbená voľba pre milovníkov kreatívnych nápadov a nadšencov do záhradničenia. Brečtan, vedeckým názvom Hedera, patrí do rozsiahleho rodinového príbuzenstva Araliaceae. Existuje niekoľko druhov brečtanu, avšak najznámejšie sú Hedera helix a Hedera hibernica, niektoré kanadské druhy, ale rovnako tak aj druhy dvojfarební kombinujúce krémovosvetlú farbu, prípadne žltú farbu so zelenou. Prvé dve spomenuté odrody sa vyznačujú srdcovitým, výrazným zeleným lístím a sú široko využívané v záhradách aj v interiéroch. Pravdepodobne bude hibernica tým druhom, ktorý sa vám pri myšlienke predstaví ako prvý. So silným rastom a výraznými veľkými lesklými zelenými listami.

brečtan popínavá rastlina

Jedným z najohromujúcejších aspektov brečtanu je jeho schopnosť rásť a šplhať sa po rôznych povrchoch. Vďaka svojim malým korienkom sa dokáže pripevniť na múry, ploty, stĺpy a iné objekty. Toto umožňuje brečtanu vytvárať zelené plochy a okrasné vertikálne záhrady, ktoré budú robiť dojem. Rásť môže vo voľnej zemi, bez ohľadu na kyslosť a výživnosť. Výživnejšia pôda však prinesie oveľa lepšie výsledky čo sa rastu a vitality týka. Myslite na to, že v bežnej prírode sa brečtanu darí, ak semienko prenesú vtáky k stromom, alebo sa brečtanu podarí prerásť mimo a semienko zasadí materská rastlina. Vyrastie však len vtedy, ak ide o vlhkú pôdu. Nie suchú, alebo opakovane vysychanú pre príliš slnečnú polohu. Preto brečtan uvidíte vyrastať najčastejšie z bezpečného tieňa.

Brečtan má svoje výhody, ktoré oceníte

Využitie brečtanu však nekončí len pri jeho estetických vlastnostiach. Je to rastlina, ktorej listy a šťavy môžu byť toxické. Nežerú ich napríklad kozy a iné zvieratá, alebo hmyz. Pritom je zdrojom liečivých látok, ktoré človek ocení najmä počas chrípkového obdobia. Táto rastlina má aj dôležitý ekologický význam. Jej husté lístie poskytuje úkryt a potravu pre množstvo živočíchov, vrátane vtákov a hmyzu. Neraz sa uvádza, že brečtan napomáha k lepšiemu prečisťovaniu vzduchu v priestore. To ocenia tí, ktorí ho pestujú v interiéri (varianty s menšími listami).

Zopár dôležitých vlastností:

  • Brečtan je plne mrazuvzdorný a odolný druh rastliny
  • Najrýchlejšie a najbohatšie rastie osvedčená odroda hedelix hibernica.
  • Vysádzanie je ideálne v polotieni, pri mladých rastlinách je nutné dohliadať na zálievku. Príliš dlho suchá pôda mu nesvedčí.
  • Zdanie, že brečtan, ktorý majú susedia na múre, či na dome, je výsledkom zanedbania, je často mylný. Ide o úmysel a nádherný výsledok je veľmi často výsledkom cielenej snahy.
  • Brečtan umiestnený na priamom slnku bude trpieť. On sám môže na takéto miesto dorásť v dospelosti, čo je v poriadku. Do určitej mieri si sám vypestuje odolnosť, no sami mladú rastlinu na priame slnko nevysádzajte.
  • Ideálna pôda je mierne vlhká, bez ohľadu na vlhkosť.
  • Vylepšiť rast môžete hnojením rovnakým, akým hnojíte akékoľvek iné listové rastliny.
  • Je veľmi prispôsobivý. Pozor len na kosenie, aby nedošlo pri kosení k pretnutiu hlavnej stonky v zemi.
  • Brečtan je možné rozmnožovať poplazmi, odrezkami vo vode, semenami z tmavých plodov a pod.
  • Je cenným nástrojom pre záhradných dizajnérov profesionálov aj amatérov.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.