Okrasná záhradaPraktické

Mulč z borovicovej kôry je cenný materiál: aké má funkcie?

mulč a borovicová kôra

Mulč z borovicovej kôry, respektíve mulč ako taký nie je len marketingový názov pre odpad. Odpad v podobe borovicovej kôry má pritom naozaj rozsiahle využitie a je cenný. Má pritom niekoľko cenných úloh a schopností, o ktorých by sme mali vedieť a naplno ich využívať. Borovicová kôra sa často používa ako mulč rozložený na textílii, aby mulč nepodliehal rozpadu rýchlejšie pre kontakt so zemou a má niekoľko výhod:

Výhody mulču z borovicovej kôry

  1. Zachováva vlhkosť pôdy: Mulč z borovicovej kôry pomáha udržiavať vlhkosť v pôde, čo môže byť obzvlášť užitočné v suchších oblastiach. Borovicová kôra zabraňuje odparovaniu vody z pôdy a tým rastliny udržuje v dostatočne vlhkej pôde.
  2. Potlačuje rast buriny: Borovicová kôra taktiež pomáha potláčať rast buriny tým, že zabraňuje svetlu a kyslíku prístup k semenám burín v pôde, čím sa znižuje ich rast.
  3. Reguluje teplotu pôdy: Mulč z borovicovej kôry môže regulovať teplotu pôdy tým, že ju chráni pred extrémnymi teplotami a zabraňuje jej prehriatiu. To môže byť obzvlášť užitočné pre rastliny, ktoré potrebujú udržiavať rovnováhu medzi teplotou a vlhkosťou.
  4. Zlepšuje kvalitu pôdy: Borovicová kôra sa rozkladá a postupne sa môže zlúčiť s pôdou a tým ju obohacovať o organické látky a živiny, čo môže zlepšiť kvalitu pôdy a jej schopnosť udržiavať vlhkosť a živiny pre rastliny.
  5. Estetický prínos: Materiál z borovicovej kôry môže byť aj estetickým prvkom pre záhradu, keďže má príjemnú vôňu a vzhľad. Môže pridať do záhrady prírodný a organický vzhľad a vyzerá pekne ako dekorácia pre záhony a okolo stromov.

Mulč a kyslejšia pH nie je pre všetky rastliny

Malé upozornenie na záver: borovicová kôra ako mulč môže byť vhodná pre niektoré druhy rastlín, udržiavať pH môže napríklad čučoriedkam. Iným však môže škodiť. Má totiž účinky na zvyšovanie kyslosti pH. Má význam pred použitím borovicovej kôry ako mulču zvážiť potreby konkrétnych rastlín a typ pôdy, v ktorej sa nachádzajú.

mulč a borovicová kôra

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.