Olivovníky sú krásne stromy, akýmsi floristickým symbolom kamenistých pobrežných aj vnútrozemských oblastí Stredomoria. Sú zdrojom olivového oleja, ale rovnako tak samotných olív, ktoré sú opäť ďalším symbolom gastronómie celej oblasti. Španielsko, Taliansko, Grécko, ale tiež časti Chorvátska, či Francúzska a jednotlivé ostrovy Stredomoria sú typickým olivovníkovým priestorom. Myšlienka pestovať olivovník v našich končinách nie je vôbec provokácia, či omyl.
foto: tieto nádherné stromy vo svojej domovine rastú aj na miestach s takmer púštnymi podmienkami. Dožívajú sa dokonca až 2000 rokov.
Už je to nejaký čas, čo je olivovník bežnou súčasťou ponuky predajcov aj na Slovensku. Do určitých hodnôt sa dá považovať za mrazuvzdorný. Zvláda teploty do -13° a v niektorých prípadoch môže s obeťou straty listov vydržať aj nižšie. Vo všeobecnosti sa však odporúča pestovať ho v nádobách a počas zimy mu dopriať zimovanie na chladnejšom, ale chránenom mieste s dostatkom svetla. Olivovník je skrátka krásny strom. Ako drevina je jedinečná, každý strom je iný a tak ak si ho zadovážite, bude nepochybne stredobodom pozornosti vo vašej záhrade. Tu je niekoľko rád a postrehov, s ktorými musíte počítať, ak siahnete po olivovníku.
Olivovník a niekoľko postrehov k jeho pestovaniu
Pestovanie olivovníka v našich zemepisných šírkach nie je komplikované. Zvláda ho aj menej skúsený pestovateľ. Pestovať ho môžeme aj v interiéry. Vyžaduje si len priestor pri veľkom okne a s celodenným prístupom svetla. Počas slnečných dní mu však doprajte slnečnú polohu na balkóne či terase ak ste v byte, alebo dvor alebo predzáhradku, ak ste na dome. Na jar nás dokáže tento strom potešiť znáškou kvetov. Drobné kvietky majú jemnú vôňu a vznikajú na mladom dreve. Rastlina, ktorej sa darí a má dostatok živín, poteší aj úrodou plodov. Tie v bežných podmienkach nepremeníme na bežné jedlé olivy, keďže si to vyžaduje fermentáciu a postupy, s akými slovenský pestovateľ bežne nepracuje. Vyrobiť si ale vlastný olej je už vecou domácej vynaliezavosti a internetových návodov.
Olivovníky je odporúčané pestovať v črepníkoch. Zakúpite ich v nádobách a tie je možné „ukryť“ v zaujímavejších, ideálne terakotových kvetináčoch. Vyzerajú krásne. Črepníky volíme podľa veľkosti samotnej koruny, respektíve jej najhustejšej časti. Je odporúčané olivovník presádzať do väčšieho po niekoľkých rokoch. Presádzanie sa robí ideálne v marci, v čase jarného strihu. Aj strih robte iba v prípadoch ak nechcete úrodu kvetov a plodov, pretože strih by mohol úrodu v danom roku oslabiť. Ak strom v danom roku nerodí a zväčša mladé stromy nenastupujú do skorej rodivosti, tak strom pokojne strihajte aj v lete. Skracujú sa príliš dlhé mladé vetvy na polovicu čo umožní zahustenie stromčeka. Ak v danom roku rodí, strih mu môže uškodiť. Nestrihaný strom môže byť príliš riedky a nevzhľadný.
Hnojenie sa odporúča pravidelné. Ak je olivovník vysadený v zemi, postačí raz na jar a raz na jeseň s hnojivom s postupným uvoľňovaním. Nebýva však pri vhodnej pôde pravidlom. Zvoliť môžeme bežný substrát známy aj ako zemina pre stredomorské rastliny, ale zvláda pomerne dobre aj iné typy zemín.
Foto: Zakúpenie veľkého stromu so vzhľadom, ktorý pripomína poctivé stromy v stredomorskej domovine si žiada aj náročnejšiu logistiku. Výsledok však za to určite stojí. Fotografia stromu s výškou do 300 cm, ktorý majú v ponuke zahradnici.sk
Olivovníky sú krásne a jedinečné
Ako ich poznáme z dovoleniek, také môžu byť aj v našich končinách. Stretnúť mocný rozkonárený olivovník starý stovky rokov môžeme naozaj len v Stredomorí. U nás sa dosiaľ neudomácnil žiadne na toľko, aby bol súčasťou našej prírody celé stáročia a nie vždy tvorí súčasť našich arborét. Veľké stromy je však možné aj zakúpiť. Predstavujú síce vyššiu obstarávaciu cenu a sú ťažké. V nádobách si tak budú žiadať vyriešiť priestor, kde budú zimovať, alebo spôsob zabezpečenia pred mrazmi od októbra po posledné jarné mrazy.
Poznáme varianty rôzne pokrivených stromov s hrubým kmeňom, stromy ponášajúce sa na bonsaj s lokálnym olistením. V predaji možno nájsť aj varianty na kmienku, ktoré nám v určitej výške prinášajú celú korunu. Takýto strom si žiada zachovávať túto úpravu a odstraňovať postranné výčnelky, ktoré môžu byť otázkou času. Zachováme tak prísun živín tam, kde je to potrebné. Do hlavnej koruny.