Okrasná záhrada

Lipa americká nie je to isté, ako lipa malolistá a veľkolistá. Čím sa líši?

lipa americká

Lipa americká je v našich končinách udomácnená najmä ako okrasná drevina. Jej prirodzenou domovinou je severná Amerika, kde rastie oddávna. Oduševnelí odmietači všetkého amerického ňou radi pohrdnú, hoci takmer vôbec pohŕdajú kukuricou, zemiakmi, tabakom, rajčinami, fazuľou, tekvicou, a mnohými ďalšími plodinami, ktoré pochádzajú práve z Ameriky. Lipa americká je blízkou príbuznou nášmu národnému stromu, ale v určitých ohľadoch sa líši.

lipa americká

Vzhľad a lipina lipy americkej

Lipa americká (Tilia americana) a lipa európska (Tilia europaea) sú dva druhy stromov, ktoré patria do rodu lipa (Tilia) a sú pomerne podobné vo vzhľade a biológii. Napriek tomu existujú isté rozdiely. Lipa americká má kvety odlišné. Farebný kontrast kvetu na lipe americkej je oveľa viac výrazný, podobne, ako kontrast listov lipy americkej a žilnatenie listov.  Listy lipy americkej majú zvyčajne hlboké laloky (oblúčiky v tom tvare, ktorý tvorí obrys srdca) a sú väčšie ako listy lipy európskej. Zadná strana listov nie je tak zelená, ako u lipy európskej a ponúka výrazne matný, ale svetlošedý zelený odtieň. Naopak listy lipy európskej sú menej hlboko laločnaté a menej výrazne žilkované.

Kvety oboch stromov nachádzajú využitie v medicíne. Európska lipa nám ponúka možnosť sušenia lipiny na prípravu lipového čaju. Americká lipa je tiež vhodná na čaj, no je potrebné zabezpečiť, aby nešlo o pravidelnú konzumáciu, alebo jednorazovú objemnú konzumáciu. Mnohé zdroje uvádzajú, že americká lipa, u nás hojne rozšírená v zámockých parkoch, v mestských parkoch a záhradách, či v súkromných záhradách, môžu obsahovať látky, ktoré môžu spôsobiť vedľajšie účinky a predávkovať sa je možné už pri nie veľkom množstve.

Pozor na predávkovanie

Ak plánujete využívať lipu americkú ako okrasnú drevinu, bude nádherným spestrením záhrady. Jej lipina však nebude tak využiteľná do posledného kvetu ako pri klasickej európskej lipe. Tá americká nachádza využitie v tradičnej indiánskej medicíne a medicíne súčasnej. Pre klasický lipový čas však zvoľte lipu malolistú, či veľkolistú, ideálne však práve malolistú.

Stromu sa podrobnejšie venoval domazahrada.sk

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.