Ovocie

Papája: exotické ovocie a strom, ktorý možno pestovať na Slovensku

papaya ovocie papája

Papája nám znie milo. Prekvapivo by mohol názov evokovať papanie, pritom názov pochádza podobne ako strom, z Južnej Ameriky. Tamojšie národy si ho nazvali tak bez toho, aby tušili, že u nás bude názov motivujúci ku konzumácii. Je to milé a zaujímavé. Papája je mäkké chutné aromatické ovocie, ktoré môže mať pomerne veľké plody a teda aj ovocný podiel. Nebude ovocím, ktoré si rezervujete len pre seba a najmä nie každý holduje jeho chuti, ktorá na začiatku očarí, no postupne pri veľkom množstve už papája nemusí byť taká lákavá. Má široké využitie v zahraničných gastronomických postupoch ako dekorácia, hlavná zložka, aj prísada.

Priam unikátnou prísadou je v sladkých mäsových omáčkach, ako dusená prísada k hustým mäsovým špecialitám, no predovšetkým je to ovocie, ktoré ťaží z množstva postupov, pri ktorých ju možno využiť čerstvú surovú. Zaujímavosťou pritom je fakt, že papája, aj keď tropická rastlina a rovnomenný plod, pestovateľná je aj u nás. Chce to len niekoľko  podmienok pri pestovaní.

Papája a jej pestovanie v našich slovenských podmienkach:

Papáje môžu bez ťažkostí pestovať pestovatelia aj mimo Južnú Ameriku. V Austrálii, Afrike, teplých lokalitách USA, v Ázii a Oceánii to nie je problém. V našich končinách je to už náročnejšie, no nie nemožné. Niektorí pestovatelia si stromy zadovážili zo semienok, čo mali naozaj náročnú púť, alebo si ich kúpili v zahraničí. Pestujú ich v kvetináčoch, zväčšujúcich sa nádobách vo vlastných obývačkách, alebo zimných záhradách.

Dnes je na Slovensku možné schopný strom kúpiť aj v záhradníckom predaji. Obľúbený druh papája melónová (carica papaya) ponúka zahradnici.sk. Sami však uvádzajú potrebné vlastnosti a podmienky, ktoré je potrebné stromu ponúknuť. Počas leta mu bude vyhovovať priestor vonku. Priame slnko, vyššia teplota, pravidelná zálievka, alebo zavlažovací systém, ktorý však nebude držať hlinu neustále vo vode. Priepustná pôda a dostatok svetla. To sú hlavné vlastnosti počas roka. V zimných mesiacoch je však nevyhnutná ochrana. Strom si žiada presun do osvetlenej garáže, presvetlenej zimnej záhrady, alebo v priestoroch bežného interiéru.

Niečo o pestovaní:

  • Zaujímavosťou stromu je, že nevytvára konáre, ale len listy vyrastajúce na spôsob palmy s veľkými stonkami.
  • Listy pripomínajú figovník, aj keď papája je unikát
  • Ošetrovanie stromu papája zrezávaním má svoje pravidlá, no zväčša postačí odstraňovať len suché konáre.

What's your reaction?

Excited
4
Happy
1
In Love
1
Not Sure
1
Silly
0

You may also like

Comments are closed.

More in:Ovocie