Majstrovanie

Domáce orezávanie stromov: Nožnice alebo pílka na konáre?

Fiskars pílky na konáre do záhrady

V domácich podmienkach, v ktorých nepestujeme drevnú hmotu, neošetrujeme parkové stromy a nevenujeme sa píleniu ťažkých drevín, si vieme pri ošetrovaní a orezávaní menších konárov pomôcť rôzne. Strihacie nožnice sú skvelým nástrojom vďaka prevodom. Dokážu tak násobiť silu, ktorou tlačia na nožnice ľudské ruky. Čím je zovretie čepelí tesnejšie, tým je aj možná sila prevodov vyššia. Tento princíp prakticky dovoľuje vynakladať menšie úsilie k lepšiemu výsledku. Nožnice však nie sú vhodným nástrojom na všetky konáre. Dokonca aj na priemer konárov, s ktorými si majú poradiť, no nie vždy to aj môže byť pravda.

Obstarávate si ku skracovaniu a ošetrovaniu stromov len kliešte? Bez pílky sa žiaľ zaobísť nedá. Má to svoje dôvody.

Pílka na orezávanie konárov, alebo nožnice?

Kým nožnice sa dokážu „zaseknúť“ na skrytých hrčiach, konárových odbočkách, alebo na neprístupnom mieste, v ktorom nemožno stlačiť rúčky a teda aj čepele k sebe, pílka im značne sekunduje. Situácií, kedy je pílka vhodnejším alebo dokonca jediným nástrojom mimo reťazové píly, sú pritom mnohé. Pri častom prerezávaní, alebo aj skracovaní korún a stromov si ostrieľaný používateľ všíma, že nožnice môžu trpieť únavou materiálu. Nie každý rovnako hrubý konár je rovnako prestrihnuteľný.

Fiskars pílky na konáre do záhrady

Pílka ako súčasť výbavy v záhrade, má mnoho výhod. Je ľahko dostupná, ľahko sa prenáša a aj napriek ostrým zubom, celkom bezpečná. Fiskars sa pýši modelom SW68 a SW69, ktoré sa medzi sebou odlišujú dĺžkou čepele, inak je to prakticky ten istý nástroj. Dlhšiu čepeľ využijú tí, ktorí majú hrubšie drevo a aj reznú plochu potrebujú väčšiu. Máme ich obe, nachádzajú svoje uplatnenie a podobne ako aj iné modely, tieto môžu potešiť polohovateľnou čepeľou s poistkou. Ohnúť si ju totiž môžete aj do polohy, pri ktorej je možné rezať odspodu. Prípadne poslúži pre rezanie v rôzne prístupných miestach, kde ruka inak nemôže. Nie ste tak odkázaní na jediný smer ťahu a smerovania rezu.

Fiskars pílky na konáre do záhrady

Situácie, kedy naozaj nožnice nestačia:

  • To najdôležitejšie: Hrubšie konáre s priemerom viac ako je limit nožníc.
  • Pílka sa dostane do hustejšej koruny, do krehkých rastlín
  • Ošetrovanie stromov spočíva neraz v odstraňovaní suchých stuhnutých vetiev. Na tie je často napriek malému priemeru nevhodné používať nožnice.
  • Pílka je jednoručný nástroj. Občas je alternatívou k nožniciam aj kvôli stabilite pohybu v korune, či na rebríku.

Konkrétne modely od Fiskars

Pílky, ktorým sa zmienka už v článku venovala, podchádzajú od známeho fínskeho výrobcu nožníc, kliešťov a čepelí rôznych druhov. Obe pílky, ktoré na trhu pod značkou sú, majú zaujímavo brúsené zuby, ktoré sa pre zatvárateľnosť pílok, dajú ľahko schovať do rukoväte a tak prenášať. Pílky sú polohovateľné v štyroch rôznych polohách. Zavretá, spodné rezanie, priame rezanie a rezanie s náklonom. Aj keď tlak ruky pri rezaní sa bude musieť každej pracovnej polohe inak prispôsobiť, využiteľné sú všetky aj pre neuniverzálnosť rastu konárov samotných.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
1

You may also like

Comments are closed.

More in:Majstrovanie