Majstrovanie

Prenosný zverák na rezanie dreva do záhrady i dielne, Strongbold S1

prenosný pracovný zverák Strongbold

Prenosný zverák akým je práve Stronghold S1 na prvý pohľad pripomína pracovnú kozu. Po tom, čo sme mali možnosť tento nástroj bližšie spoznať a pochopiť jeho fungovanie, sa stáva povinnou súčasťou práce v dielni aj v záhrade. Najmä pri rezaní dreva motorovou pílou, čo v pracovnej výške šetrí chrbát, ale aj ruky. Zverák vybavený mimoriadnou silou, stabilitou a čeľusťami Strongbold S1 zvládne 250 kilogramov a pýši sa upínacou silou 10 kN čo je hodnota jednej tony.

prenosný pracovný zverák Strongbold

S takouto silou pridržiavaný kmeň stromu s poriadnou váhou orežete „jedna radosť“. Zverák pritom nie je určený len na palivové drevo, ale zvláda toho ešte viac aj pri oveľa presnejšej a čistej práci. Celé upínanie materiálu pritom zvládate bez použitia rúk a prílišnej sily. Slúži na to pedál, ktorý po našliapnutí domov robí doslova divy.

Upínací zverák využiteľný v záhrade

Záhrada, ako priestor v ktorom sa zo stromov stáva palivo, alebo materiál na iné spracovanie, neraz hľadá možnosti, akými nerezať „do zeme“. Chúlostivé reťazové píly nie sú to jediné. Ak chceme rovný rez a mať ho pod kontrolou, vidieť naň a mať ho v bezpečnej výške nie je na škodu. Zverák nám pomocou ozubených čeľustí pridrží rôznu guľatinu, kmene, alebo staršie trámy určené na porezanie.

Vyskúšali sme si ho. Nie len, že pôsobí pevne a stabilne, manipulácia s ním je zážitkom. Pre jednoduchosť a poslušnosť. Na jeho postavenie stačí niekoľko krokov a na tých nemožno čo pokaziť. Ako zložený tento nástroj zaberá minimálny priestor. Je prispôsobený na to, aby mohol stáť a neprekážal. Ľahko ho vložíme do igelitového vreca pre ochranu proti zbytočnému prachu v aktívnej dielni. Postačí mu suché miesto. S váhou 19 kilogramov nebude niečím, čo sa len tak skryje, alebo samovoľne preváži. Táto váha zveráku prispieva k jeho stabilite a dôveryhodnosti. Vyrobený je z materiálov, ktorým nosnosť 250 kg naozaj možno veriť.

Ešte viac využiteľný v dielni

Zverák Strongbold S1 je v štandardnom balení dodávaný s gumenými čeľusťami. Tvorené odolnou gumou slúžia na uchopenie rôznych druhov dreva rôznej tvrdosti a veku. Guma minimalizuje riziká odtlačkov a poškodenia napríklad už hobľovaného a vybrúseného hranolu, fošne a podobne.  Uchytí materiály, ktoré plánujeme rezať ručne, alebo pomocou elektrického náradia. Jeho zaistenie proti pohybu tak už nepotrebuje iné riešenia. Tým, že si prenosný zverák ľahko presuniete kdekoľvek, je aj možné rezať kdekoľvek.

prenosný pracovný zverák Strongbold

V dielni a pri rôznom skracovaní materiálov môžeme využiť schopnosť uchopenia aj mäkkých profilov, plastov, kovu, či plechu tak, aby ho bolo možné ďalej lepšie oddeľovať, rezať, či brúsiť. Pevne uchopený materiál si tak nežiada ruky pri držaní. Doslova je tak prenosný zverák Strongbold S1 ďalším pracovníkom vo vašej dielni, o čom sme sa sami presvedčili opakovane.  Vo svojej konštrukcii má jednu zásadnú vlastnosť, ktorá nás značne odľahčuje a ruky zostávajú minimálne zamestnávané tým, čo vlastne dokáže a ako sa ovláda.

  • Postavenie pripraveného nástroja na nohy je záležitosťou niekoľkých sekúnd. Uchytenie materiálu do čeľustí rovnako. Nožičky síce nemajú nastaviteľnú výšku, čo však pri množstve iných prednosti nie je prekážkou, pretože pracovnú výšku 90 cm možno považovať za ideálnu a použiteľnú pre množstvo činností. Hrubého opracovania v záhrade, aj precíznejšieho pri držaní pri reze, brúsení a pod.

Hlavné prednosti prenosného zveráku

Pri práci s prenosným zverákom Strongbold S1 si všímame niekoľko zásadných vlastností a dôvodov, pre ktoré sa nám pozdáva.

  • Dizajn nemá žiadne prvky, v ktorých sa vyzúril dizajnér a v praktickom využití tvoria problém. Nástroj sa veľmi ľahko skladá a rozkladá. Ponúka niekoľko poistiek, kde postačí zatiahnutie, či náhľad a je ich možné odistiť.
  • Na uchopenie dreva, hranolu, platne, profilu, alebo rúry nepotrebujete ruky. Ak vaše ruky držia materiál, ktorý potrebujete uchopiť, to jediné, čo potrebujete, je len zdvihnúť nohu do pedálu. Čierny pedál na spodku nástroja stačí nohou prišliapnuť. Zatiahnutie nohou zatiahne čeľuste. Následne stačí nástroj uzamknúť poistkou.

prenosný pracovný zverák Strongbold

  • Celé ukotvenie materiálu je veľmi jednoduché. Nie je nutná extrémna sila v nohe na to, aby extrémna sila nakoniec pôsobila na samotnom zveráku na uchytený materiál.
  • Uvoľnenie je jednoduché. Odistí sa červená poistka a šliapne raz do pedálu.
  • Nástroj je bezpečný v mnohých smeroch. Jeho preváženie si žiada viac úsilia. Za účasti dospelých sme o to požiadali dve deti (3 a 5 rokov), ktorým sa postavený zverák prevážiť nepodarilo.prenosný pracovný zverák Strongbold
  • Nevyžaduje si olejovanie, údržbu, je čisto mechanický a odolný.
  • Koľajnica (rozpätie pracovnej plochy) má rozsah od 0 do 95 centimetrov.
  • Postavený na nohách je mimoriadne stabilný a vysoká váha sa na ňom (zvukovo, či fyzicky) veľmi neprejavuje. Nedáva na sebe poznať, ak dostáva zabrať viac.
  • Prenášanie je jednoduché. Ak počítate s váhou cca 19 kilogramov, jeho rozmery vojdú aj do menšieho auta, alebo do malých priestorov dodávok. Zložený nástroj totiž meria zhruba 80 x 30 x 30 cm, kým postavený 100 x 110 x 80 cm.

Ďalšie doplnky, ktoré sú na trhu

Zásadnou vlastnosťou zveráku je jeho ďalšie rozširovanie. Súčasťou prístroja sú štandardne pogumované čeľuste. Dokúpiteľné sú čeľuste určené pre surové a stavebné drevo, alebo okrúhle / rúrkové materiály. Rovnaký výrobca má vo svojom portfóliu aj rôzne iné pracovné náradie, pracovné kozy a ich doplnky. Doplnkový sortiment pre zverák Strongbold tvoria napríklad predlžovacie konzoly – majú charakteristický trojuholníkový tvar – otvory na tele samotného zveráku tak nemajú trojuholníkový tvar len tak pre nič za nič. Dajú sa kombinovať s posuvnou valčekovou podperou (na posúvanie hranolov a dosiek), alebo s predlžovacou podperou, na zvýšenie stability pri používaní dlhších hranolov.

Strongbold S1 je a ešte bude príjemným prekvapením a nástrojom, ktorý ponúka zásadnú pomoc pri držaní a upevňovaní rôznych typov materiálov pri opracovaní, či skracovaní. Teší skladnosťou, odolnosťou aj tým, čo zvládne a koľko vydrží. Nerozhádžu ho vibrácie reťazovej píly, silným čeľustiam neunikajú uchopené hranoly a vieme sa spoľahnúť aj na jeho konštrukciu. Nakoniec teší aj jeho dizajn.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
1
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.