Praktické

Orechové lístie v záhrade: Jeho skladovanie a kompostovanie

orech vlašský lístie

Orechové lístie, o to viac ak nie je vaše, ale susedove, môže narobiť poriadne problémy v záhrade kvôli vyššiemu obsahu triesloviny a juglonu. Za bežných okolností je takéto zloženie prospešné pre strom a odpudzuje tak hmyz, lenže tiež spomaľuje rozklad listov. Po opadaní listov na jeseň však nastupuje problém s uvoľňovaním do pôdy a okolia. Rozpad listov na klasický kompost síce možný je, no vyžaduje si cca 6 – 8 mesiacov, než sa rozpadnú listy celé aj samotné zložky, ktoré môžu poškodiť vaše rastliny.

orech vlašský lístie

Lístie na zimu nemá využitie

Kým početné lístie môžeme a radi využijeme pri prikrývaní menej odolných rastlín a trvaliek na zimu, pri listoch z orecha pozor. Predstavujú riziko. Na jar sa rastliny už nemusia prebudiť a chemické zloženie pôdy znemožní zdravý rast veľkého množstva rastlín. Okrasných aj úžitkových. Listy nepoužívame na prikrytie, ideálne však ani na drenáž do hĺbky. Je tak vhodné mať miesto na ich uskladňovanie.

Kompostovanie

Kompostovanie listov orecha je možné za podmienok, že s kompostom hneď na jar nepočítate a nechávate ho odležať v oddelenom kompostovisku. Vyžaduje si hrubý polrok, prípadne až 8 mesiacov na to, aby sa dostatočne neutralizovalo. Prospeje mu pritom dostatok vlahy, či už otvorením kompostoviska, alebo vlastným pričinením. Je ideálne vrstviť listy so zeminou, alebo starším kompostom a nenechávať hrubé vrstvy lístia, alebo celú hromadu pol metra orechového lístia na sebe. Takéto zmesovanie a pestré vrstvenie lístia už na začiatku zvyšuje kvalitu výsledného kompostu. Pri zbere v októbri až novembri má lístie využitie až v júli, či v septembri. Nie je tak na zahodenie, len potrebuje priestor navyše.

Čiže ideálne kompostovanie je také kde:

  • Listy rozsekáte napríklad kosačkou – napríklad po prenesení na miesto, kde to je vhodné – mimo udržiavaný trávnik.
  • Ich zmes premiešate so starším kompostom, alebo pokosenou trávou – tým dodáte viac dusíka na urýchlenie
  • Ak máte hnojisko, ktoré je využívané neskôr v záhrade, listy pokojne vysypte tam a premiešajte vrstvou hnoja. Je to ideálny postup zhodnotenia listov, ktoré ešte môžu byť záhrade prospešné. Nie každý však má hnojisko.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
1
In Love
0
Not Sure
1
Silly
0

You may also like

Comments are closed.