Hobby

Voliéra s papagájmi v záhrade ako exotický ostrov: na čo myslieť?

Voliéra s papagájmi

Mnohí máme záhrady upravené pre úžitkové aj okrasné vlastnosti. Záhradné jazierka, využitie skál a štrkom vysypaných chodníkov, šlapákov a rôznych dekorácií existuje na tisíce spôsobov. Niektoré zo záhrad využívajú voľne žijúcu hydinu, nechávajú trávu spásať ovce alebo kozy. Tam, kde neurobia škodu na pestovaných plodinách a mladých stromoch, to je celkom možné. Sú však aj také záhrady a priestory medzi domom a záhradou, kde osobitý druh exotiky tvoria papagáje. Respektíve voliéry s papagájmi. Ak niečo podobné plánujete, nezaškodí vedieť niekoľko zásadných faktov, ktoré potrebujete pri chove papagájov poznať.

Chov v exteriéri si vyžaduje tieň, úkryt aj bezpečie

Ak vytvárate voliéru, ktorá je súčasťou exteriéru, vtákom ponúka voľný priestor, vzduch a aj možný kontakt s voľnou prírodou. Vtáci vo voliére musia mať absolútne bezpečie. Vo vnútri klietky v rámci inštalácie, prípadnej pozabudnutej nezakrytej kabeláže, nevhodných materiálov a hlavne musia mať možnosť úkrytu pred dažďom, pálivým slnkom, alebo chladom. Voliéry s prechodom do chráneného vykurovaného, alebo temperovaného priestoru. Klietky a voliéry ponechané vo vetre, na daždi a slnku sú týraním zvierat a hazardovaním s ich zdravým.

Technický stav voliéry

Chybná konštrukcia, zlé zatváranie alebo schopnosť otvoriť si klietku z vnútra môže znamenať, že sa váš papagáj vyberie na prieskum okolia a už nikdy sa ho nepodarí chytiť. Dbajte na technický stav pletiva a materiálov, z ktorých voliéra je postavená. O to viac, ak používate jednu konštrukciu dlhodobo po niekoľko rokov.

Pozor na návštevy

Riziko predstavu psy, mačky, ale rovnako túlavé mačky. Rizikom sú však aj návštevy, nevítané návštevy všetkého druhu a návštevy zvedavé, ktoré aj napriek pokynom nemusia rešpektovať vaše pokyny. Voliéra by mala byť zatvárateľná na kľúč, alebo komplikovanejšie zamykanie a to pokojne na dve dvierka za sebou, medzi ktorými je priestor na vstup. Je to ideálne riešenie, ak chováte vzácne a nákladné vtáctvo, ktorého útek znamená vysoké náklady.

Pozor na vtáčie návštevy

Exotické vtáctvo je nádherné. Jeho štebot ale vždy priláka aj vtáčie návštevy z okolia. Prípadne dokonca iných zatúlaných papagájov, keďže ak je papagáj na úteku, vyhľadáva spoločnosť iných papagájov celkom prirodzene. Správajú sa inak ako naše holuby a havrany. Majú podobné správanie a najmä potravu. Cudzie návštevy divej prírody však znamenajú riziká prenosu vtáčej chrípky na vaše vtáctvo. Jeho úhyn vo vonkajšej voliére sa tak riadi prísnymi postupmi a nutnou kontrolou. Taktiež je nutné kontaktovať obec. Tá by mala mať evidované a mala by mať vedomosť, koľko chovateľov exotického vtáctva a kde sa v obci nachádza.

Pozor na prikrmovačov

Sú priestory, napríklad tie na dohľad a prístup verejnosti, ktoré môžu byť rizikové. Napríklad ak cudzí ľudia získajú pocit, že môžu pozorované vtáky prikrmovať a hádzať im potravu. Prípadne len niečo, o čom sú presvedčení, že môžu zjesť. Neuvážená improvizácia tak pokojne môže znamenať otravu nevhodnými predmetmi ako žuvačka, cukríky, ľudská potrava a pod.

Čo tak susedia?

Inou komplikáciou môžu byť nároční susedia. Priznajme si, nie každý sused je na toľko tolerantný aby mal namiesto ticha a oddychu na vlastnej záhrade za ušami neustále piskot, alebo vreskot exotického vtáctva. Je šťastí mať susedov, ktorí prechovávajú nadšenie z pohľadu na ne, alebo z ich počutia. Žiadať to však nemôžme. Papagáje môžu byť výrazne hlučné. Niektoré druhy sú viac, iné menej. Ak túžime ponechávať papagáje na čerstvom vzduchu, musíme počítať s tým, že budú hlučné a ich zvuk sa dokáže šíriť na niekoľko stoviek metrov.

Voliéra s papagájmi

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

Comments are closed.