Okrasná záhrada

Pestovanie eukalyptu v domácnosti a populárny mrazuvzdorný eukalyptus

eukalyptus strom pestovanie

Eukalyptus je druh dreviny, ktorej domovom je Austrália. Rastie voľne v prírode v podobe krov a stromov. Doposiaľ bolo objavených viac ako 700 druhov tejto rastliny. Rozličné druhy tejto dreviny rastú najmä v oblasti subtrópov a trópov najmä v oblasti Číny, Ameriky, Afriky, Stredomoria a Stredného východu. Niektoré druhy eukalyptov sa radia medzi najvyššie stromy na svete. Najznámejší z nich je Mountain Ash, ktorý dosahuje výšku skoro 100 metrov.

Pestovanie

Eukalyptus je jedinečný svojím rýchlym rastom. Dôležité je dopriať mu priepustnú pôdu a veľa svetla. Inak nie je o nič náročnejší, ako ostatné izbové rastliny. Keďže eukalyptus rastie do veľkých rozmerov, mali by ste si kúpiť tie menšie. Z tých, ktoré nemusia dosahovať vysoké rozmery a sú vhodným adeptom na pestovanie v kvetináči, ale na chránenom stanovisku pokojne aj vonku, je eukalyptus Gunnov. Mrazuvzdorný do -15°C. V ponuke na brest.sk je v cene okolo 15 EUR.

Pôda

Nato, aby eukalyptus rástol, potrebuje mať výživnú pôdu, ktorá zadržuje len minimum vody. Ideálnou zmesou je mix rašeliny, piesku a záhradnej pôdy v pomere 1:1:1. ideálna je mierne kyslá pôda, ale neprekáža im ani odlišný typ pôdy.

Voda

Keďže táto rastlina pochádza z Austrálie je teda zvyknutá na dlhé obdobia sucha. Časté zalievanie by spôsobila, že korene by začali hniť. Ideálne je zalievať ho až vtedy, keď vrchná časť zeminy preschne na hĺbku približne 5 cm. Následne je dôležité poriadne ho zaliať, aby voda odtiekla otvormi v kvetináči. Prebytočnú vodu potom treba vyliať. Ak začnú na eukalypte žltnúť listy, dôvodom je to, že ste ho veľmi polievali. Naopak, pri nadmernom suchu začnú listy vädnúť a opadávať.

Teplota

Ideálna teplota je 16-25ºC. rastlina by nemala byť umiestnená pri zdroji tepla alebo v prievane. Eukalyptus môžeme letniť aj vo vnútornom prostredí, avšak až pominú mrazy a teplota už neklesá pod 10ºC. Ideálnym miestom na letnenie je prostredie s dostatkom slnka.

Svetlo

Eukalyptom vyhovuje predovšetkým prirodzené svetlo, preto by sme mu ho mali dopriať čo najviac. Mnoho druhov eukalyptov má postriebrené listy, ktoré sú prispôsobené na priame slnko, takže najideálnejším miestom pre neho je pri okne.

Hnojenie

Vzhľadom nato, že eukalypty rastú pomerne rýchlo v ideálnych podmienkach, netreba ich príliš hnojiť, keď sú posadené v kvetináčoch. Tým by sme len urýchlili ich rast. Hnojíme ich predovšetkým počas neskorej jari a leta, počas zimy ich nehnojíme.

eukalyptus strom pestovanie

Strihanie

Eukalyptus veľmi dobre znáša rez, preto ho môžete strihať a tvarovať do požadovaného tvaru. Vďaka pravidelnému strihaniu docielite hustotu konárov. Najideálnejším obdobím na strihanie je marec a apríl.

Presádzanie

Korene tejto rastliny rastú dosť rýchlo a pokiaľ ju nepresadíte do väčšieho kvetináča, tak sa môžu zamotať a budete mať neskôr problém vybrať eukalyptus z kvetináča von. Najlepšie je teda presádzať ho každé 1-2 roky do väčších kvetináčov. Ideálnou dobou na presádzanie je začiatok leta. Nový kvetináč by však nemal byť príliš väčší od toho predošlého, pretože by korene rástli príliš rýchlo.

Rozmnožovanie

Najjednoduchšou variantou rozmnožovania je pomocou semien. Taktiež sa dá rozmnožovať aj odrezkami konárov. Na rozmnožovanie odstrihneme iba mladé výhonky, ktoré narástli za posledné obdobie. Ideálna dĺžka výhonkov je približne 10 cm. Z dolnej polovice odrezku odstránime lístky a spodok zastrihneme do 45º uhla.

Katka

What's your reaction?

Excited
9
Happy
11
In Love
1
Not Sure
4
Silly
1

You may also like

Comments are closed.