KuchyňaOkrasná záhrada

Zaujímavosti a liečivé účinky šafranu: od záhradného ku korenine

Šafrán, krokus, jarný kvet

Keď šafrán, alebo ako ho bežne u nás nazývajú krokus, zakvitne, je to prenádherný pohľad. Farebný koberec z kvetov ohlasuje prichádzajúcu jar. No vedeli ste, že je zákonom chránený? Radí sa medzi prvé najskôr kvitnúce kvety, nesmie sa trhať a je veľmi vzácny. Zaujímavosťou je, že najprv sa objaví farebný púčik a až neskôr začnú rásť listy. Zväčša sa to však týka odrody šafran spišský. Najviac šafranu sa pestuje v Iráne a za ním nasledujú Maroko, Grécko, India a Španielsko.

Šafran sa radí medzi najdrahšie koreniny na svete. Pričom v dávnej minulosti ho používali ľudia denne do svojich pokrmov a verili tomu, že toto korenie dodáva ich telu harmóniu a silu. Medzi najdrahšie korenie sa radí preto, lebo sa zbiera ručne a na jeho výrobu je potrebné obrovské množstvo kvetov. Na 10 gramov je potrebných 1000 kvetov šafranu pravého. Jednému človeku to trvá približne 4-6 hodín. A ešte nie je spravovaný.

Potom sa z kvetov odoberajú 3 malé tyčinky tzv. blizny. Z kvetov sa berú ručne a následne sa sušia. Preto je korenia také drahé. Iné druhy šafranu nám robia radosť ako okrasné kvety. Najmä však v záhradách, hoci náš čas si žiadajú v jeseni pri sadení cibuliek a nákupe vhodných odrôd, ktoré farebne dotvoria našu cieľovú jarnú záhradku. Kúpite ich v záhradníctvach, alebo na lumigreen.sk

Využitie jedlého šafránu a korenia

Korenie šafranu sa používa pri bežnom varení napríklad pri príprave studených i teplých jedál, rozličných šalátov, omáčok, nátierok. Šafran je taktiež typickou prísadou francúzskej polievky bouillabaise a milánskeho rizota. Kuchári ho pridávajú aj do marockého citrónového kuraťa či do omáčky biryani s mäsovými knedličkami. Avšak zaujímavosťou je, že šafran sa pridáva do týchto jedál až tesne pred dovarením, pretože by sa práve tepelnou úpravou znehodnotil.

šafrán

Liečivé účinky

Šafran obsahuje veľké množstvo blahodarne účinných látok, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Nielen uzdravuje, ale je to aj prevencia pred rôznymi chorobami. Medzi prospešné látky, ktoré šafran obsahuje patrí omega 3 a 6 kyseliny, zinok, horčík, sodík, vápnik, meď, ale aj kyselinu listovú, vitamíny A,B a C a kyselinu pantoténovú.

Účinky šafránu:

  • Dodáva energiu
  • Zlepšuje imunitu bolesti žalúdka
  • Uvoľňuje prejavy kŕčov
  • Ukľudňuje nervový systém
  • Zmierňuje alergie a astmu
  • Prečisťuje pečeň

Taktiež našiel využitie aj v kozmetike. Šafran pôsobí omladzujúco a blahodarne pôsobí pri bolestiach hlavy. Je prímesou veľkého množstva kozmetických produktov a prípravkov.

What's your reaction?

Excited
1
Happy
1
In Love
1
Not Sure
2
Silly
1

You may also like

Comments are closed.

More in:Kuchyňa